REKLAMY
cykuta

Śmiertelna trucizna będąca wyciągiem z różnych roślin.

O tym, że cykuta jest silnie toksyczna, ludzkość wiedziała już bardzo dawno - była i jest jedną z najstarszych trucizn.

Są to właściwie dwa różne gatunki roślin: Szalej jadowity (Cicuta virosa) oraz Szczwół plamisty (Conium maculatum), ale są do siebie podobne i blisko spokrewnione.

Należą do rodziny selerowatych, mają podobną budowę i właściwości trujące. Niewprawne oko może je pomylić z dziką pietruszką lub chrzanem, zapach ich liści również przypomina tradycyjne polskie ziele.
Oba gatunki występują dziko w Polsce.

Szalej jadowity (cicuta virosa) zwany też cykutą jadowitą, to bylina, która rośnie na terenach podmokłych. Jej korzenie przypominają seler lub rzepę. Pachnie pietruszką i ma słodkawy smak.

REKLAMY

Bardzo silnie toksyczna, już spożycie około 10 gramów zagraża życiu. Zawiera glikozyd - cykutoksynę. Objawy zatrucia to pieczenie w jamie ustnej, wymioty, czasem drgawki typu padaczkowego z krzykiem i piana na ustach.

wygląd rośliny

Szczwół plamisty - inaczej pietrasznik, to dość pospolity chwast podobny do pietruszki. W odróżnieniu od niewinnej pietruszki, liście tej rośliny roztarte z odrobiną sody wydzielają mysi zapach. Spożycie choćby kęsa podziemnego kłącza (a w niektórych porach roku również liści), bogatego w alkaloidy (m.in. konhydrynę i koniinę), powoduje porażenie zwojów nerwów obwodowych, a ostatecznie także zakończeń nerwowych.
Skutkiem tego jest porażenie mięśni szkieletowych, oddechowych i serca, co prowadzi do powolnej śmierci, przy czym świadomość zostaje zachowana.

W starożytności używano cykuty do wykonywania kary śmierci (skazany wypijał porcję trucizny). Tak właśnie zginął w 399 roku p.n.e. jeden z największych filozofów greckich - Sokrates. Skazany na śmierć, przed wykonaniem wyroku wypił dobrowolnie napój z cykuty (prawdopodobnie była to mikstura sporządzona z pietrasznika) w więzieniu, w gronie przyjaciół 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj