schody Jesse Reno

Schody ruchome (inaczej eskalator), to przenośnik składający się z ruchomych stopni schodowych.

Te schody "dla leniwych", przymocowane są do łańcuchów okrężnych - bez końca.

Początkowo były traktowane jako rozrywka, a nie jako praktyczny transport. Pierwszy patent wiążący się z eskalatorem jako maszyną napędzaną parą, został przyznany w sierpniu 1859 roku. Nathan Amesz Sagus w stanie Massachusetts otrzymał patent nr 25076 na "schody zamocowane na zamkniętym pasie i nim poruszane".

Jesse W. RenoW marcu 1892 roku, amerykański wynalazca Jesse W. Reno opatentował swoje pierwsze schody ruchome, a w 1895 roku zbudował nowe schody ruchome w popularnym parku rozrywki Coney Island, które przenosiły pasażerów na przenośniku taśmowym pod kątem 25 stopni.

Pierwszy handlowy eskalator, wspólnie z firmą Otis Elevator Company wyprodukował Karol Seeberger w 1899 roku. Jego drewniane schody ruchome wygrały pierwszą nagrodę w Paryżu na Wystawie Światowej w 1900 roku.
schody w parku rozrywkiW tym samym roku firma Otis Elevator Co, zainstalowała pierwsze na świecie schody ruchome przy zejściu do stacji kolei podziemnej w Nowym Jorku.
Nazwa: eskalator powstała w 1897 roku i została objęta ochroną prawną 29 maja 1900 roku. Utworzył ją Karol Seeberger, który połączył słowo scala, co po łacinie oznacza kroki i słowo elevator, które oznacza windę.

W 1910 roku, Karol Seeberger sprzedał swoje prawa patentowe na eskalator firmie Otis Elevator Company, która również odkupiła prawa patentowe od Jesse Reno w roku 1911.
Od tej pory firma Otis zdominowała oraz ulepszyła produkcję eskalatorów.

schody ruchomeZaowocowało to tym, że w 1921 roku firma wypuściła na rynek udany typ, przyjęty obecnie. Projektantem był David Lindquist, inżynier z firmy Otis. Bieg schodowy jest teraz nachylony pod kątem około 30°, a na wyjściu stalowy grzebień wchodzi w rowkowaną powierzchnię stopni, co likwiduje ryzyko zaczepienia tam nóg.

W latach 1931 - 1932 schody ruchome przybrały obecny wygląd, stając się nieodłącznym składnikiem wielkich domów towarowych, oraz większych dworców kolejowych

Ciekawostki:

Najdłuższe na świecie, 800-metrowe ruchome schody, łączące klika ulic, znajdują się na wyspie Hongkong. Przejazd nimi zajmuje około 20 minut.

Przez 668 metrów ciągną się ruchome schody, które wiodą do platformy widokowej w Wielkim Kanionie Enshi w chińskiej prowincji Hubei. Trwająca 18 minut podróż pozwala nacieszyć oczy niezwykłym pejzażem, jaki natura stworzyła tu z gór, dolin i rzek przepływających przez malowniczy region Qixingzhai.
Dla bezpieczeństwa i komfortu pasażerów konstrukcja została podzielona na krótsze odcinki. Całość została okryta obudową z betonu, drewna i szkła, przypominającą z wyglądu tunel. Aby wtopiła się w krajobraz, obsadzono ją winoroślą.
Koszt budowy to 36 milionów juanów, co stanowi równowartość 21 milionów złotych, ale przejażdżka nową atrakcją jest znacznie tańsza i wynosi 20 juanów, czyli 12 złotych. W ciągu godziny może z niej skorzystać do 7300 osób. Inwestorzy mają nadzieję, że niezwykłe schody zachęcą do odwiedzin rejonu rzesze turystów.