REKLAMY
Martin Cooper i Dyna Tac z 1973 roku

Telefon komórkowy to rodzaj aparatu telefonicznego, zazwyczaj przenośnego.

Z siecią telefon komunikuje się przy użyciu fal radiowych (zasadniczo w zakresie mikrofal).

Jest to w zasadzie udoskonalone walkie-talkie skonstruowane przez amerykańskiego inżyniera Alana Grossa i opatentowane już w roku 1938.

W tej wersji nie nadawało się jeszcze do przekazywania osobistych informacji, bo odbiór nie był adresowany, a rozmów mógł słuchać każdy kto był w zasięgu nadawcy.

Motorola H12-16 z 1964 roku

Po II wojnie światowej, w latach pięćdziesiątych, w Stanach Zjednoczonych zaczęła funkcjonować prototypowa sieć komórkowa. Była to jednak zabawa bardzo droga i kłopotliwa. Bezprzewodowe telefony skonstruowane przez firmę Ericsson ważyły prawie 40 kilogramów, a wielkością przypominały walizkę i wożono je w samochodach - zresztą ich cena równała się wartości dobrej marki samochodu. Używali ich głównie biznesmeni oraz inni bardzo zamożni ludzie. Przekaz informacji odbywał się drogą radiową.

REKLAMY

3 kwietnia 1973 roku w Nowym Jorku, amerykański naukowiec, uważany za ojca telefonów komórkowych Martin Cooper z koncernu Motorola, po raz pierwszy zadzwonił z telefonu komórkowego. Był to ciężki aparat Dyna Tac (ważący prawie dwa kilogramy), bez wyświetlacza i z baterią, która pozwalała zaledwie na 35 minut rozmowy lub 8 godzin czuwania - do swojego największego rywala, Joela Engela, dyrektora Bell Labs (Lucent). Co ciekawe, twórca aparatu został zainspirowany popularnym wówczas serialem SF Star Trek, a raczej komunikatorem jakiego używał w tym filmie kapitan Kirk. Pomimo błyskawicznego opatentowania, urządzenie zostało dopuszczone do sprzedaży przez Federalny Urząd Łączności dopiero 21 sierpnia 1983 roku - to ta właśnie data jest uważana za początek ery telefonii komórkowej.

W roku 1981, w Szwecji, zorganizowano sieć stacji nadawczo-odbiorczych małej mocy. Każdy posiadacz aparatu nadawczo-odbiorczego w zasięgu danej stacji kontaktował się z nią, a stamtąd, już poprzez sieć komputerową, wiadomość szła do stacji w zasięgu której był odbiorca - stąd zresztą wywodzi się nazwa: telefon komórkowy - otóż Szwedzi nazwali niewielkie obszary kraju leżące w zasięgu jednej stacji nadawczo-odbiorczej komórkami. Stopniowo cały kraj pokryty został siecią "komórek", stąd nazwa cell-phone i stąd w prostym tłumaczeniu na język polski wyszła z tego komórka.

Nokia Mobira TalkmanPierwszą zbliżoną wyglądem do współczesnych komórką (z wyświetlaczem) stała się Mobira Cityman - talkman Nokii. Premiera tego urządzenia odbyła się w 1984 roku. Słuchawka ważyła zaledwie 0,8 kilograma, a cena stanowiła równowartość obecnych 4500 euro.

Jako pierwsza w Ameryce, wprowadziła usługi telefonii komórkowej Motorola. Za historyczny model przyjmuje się najczęściej telefon Motorola Dyna TAC 8000X, który pojawił się na rynku w 1984 roku. Wielkością dorównywał porządnej cegle, ważył blisko kilogram i na dodatek kosztował - bagatela - 3995 dolarów.

telefon Dyna TAC 8000XAby posiadacze nowych telefonów na całym świecie mogli się ze sobą porozumiewać, w październiku 1991 roku powstała pierwsza globalna sieć GSM.

W Polsce przez komórki rozmawiamy dopiero od czerwca 1992 roku (początkowo tylko w Warszawie). Ówczesne komórki kosztowały majątek - 41 milionów złotych, czyli tyle, ile nowiutki fiat 126p. Abonament (w przeliczeniu na dzisiejsze zarobki) wynosił około tysiąca złotych, a średnia pensja wystarczała na 627 minut rozmowy, przy czym płaciły obie strony. Pomimo tego, w ciągu trzech lat liczba abonentów przekroczyła 50 tysięcy.

Dzisiaj telefony ważą czasami niecałe 30 gramów i szacuje się, że obecnie dwóch na trzech mieszkańców Ziemi ma telefon komórkowy - to daje astronomiczną liczbę około 4 miliardów telefonów! Liczba użytkowników najszybciej rośnie w krajach rozwijających się.
Pod koniec grudnia 2015 roku, w działających w Polsce sieciach komórkowych, było aktywne ponad 56 milionów kart SIM 


Ciekawostka:

Pewnie to się wyda dziwne, ale przez telefony komórkowe może nam zabraknąć żywności. Telefon emituje promieniowanie, które zakłóca system nawigacyjny pszczół - te nie potrafią wrócić do ula, a poza rojem giną. Jeśli będzie ich mało, nie zdołają zapylić roślin uprawnych...

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj