REKLAMY

Mały przenośny przedmiot służący do wytwarzania ognia.

Zanim się pojawiła, różnie radzono sobie z zapalaniem ognia.
Tak właściwie pierwsze "zapalniczki" pojawiły się równolegle z pierwszymi pistoletami - były to metalowe krzesiwa skałkowe, gdzie iskra zamiast na proch, padała na hubkę.

Niewiele później od pierwszych zapałek, pierwszą zapalniczkę wynaleziono i używano już na początku XIX wieku. Sprężając powietrze szybkimi poruszeniami tłoka, powodowano zażarzenie się umieszczonego na tym tłoku materiału łatwopalnego.

Równolegle do zapalniczek mechanicznych, wynaleziono kilka tzw. chemicznych, gdzie ogień otrzymywało się w wyniku reakcji różnych związków. Już w roku 1823, niemiecki naukowiec Johann W. Döbereiner skonstruował zapalniczkę w kształcie cylindra wypełnionego kwasem wodorowym.

REKLAMY

stara zapalniczkaPrzy użyciu cynku oraz pyłków platyny dochodziło do reakcji, w wyniku której pojawiał się ogień. Jego wynalazku używano aż do 1900 roku, ale pomysł przetrwał długo, bo jeszcze w latach 1910 - 1950 używano zapalniczek kieszonkowych z mosiądzu, wewnątrz których znajdował się cienki drut z platyny, który w kontakcie ze spirytusem wywoływał ogień.

Wiadomo ogólnie, że platyna tania nie jest, wobec tego poszukiwano innych rozwiązań - i tak w 1909 roku austriacki chemik Carl Auer von Welsbach wynalazł zapalniczkę benzynową. zapalniczka benzynowa z 1920 rokuByła to niewielka rurka z lontem nasączonym benzyną, który znajdował się blisko kółka do pocierania z kamieniem zapalniczki. Jej zmodernizowana postać (z krzemieniem ze stopu z ceru) przetrwała do dzisiaj.

Warto tu wspomnieć o zapalniczkach galwanicznych, czy też elektrycznych podłączanych do prądu stałego. Wielkim hitem były zapalniczki z tzw. efektem elektrycznym, w których mechaniczny nacisk powodował wytworzenie iskry elektrycznej (najczęściej powstającego wskutek uderzania specjalnego młoteczka w kryształ piezoelektryczny), i zapalenie gazu lub benzyny 

Na podstawie tekstu zamieszczonego w folderze Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj