REKLAMY
Abbas ibn Firnas

Muzułmański wynalazca, poeta, astronom, muzyk i inżynier (810 - 887).

Znany także jako Ibn Abbas Qasim Firnas.
Był chyba pierwszym - oprócz Dedala, który dokonał kilku prób zbudowania maszyny latającej.

W roku 852 skoczył z minaretu Wielkiego Meczetu w Kordobie (Hiszpania), używając obszernego płaszcza rozpostartego na sztywnych drewnianych podpórkach, mając nadzieję szybować jak ptak, co mu się jednak nie udało.

Palto sprawiło jednak, że spadał wolniej, a konsekwencją skoku były jedynie nieznaczne obrażenia - można by powiedzieć, że w ten oto sposób powstał pierwszy na świecie spadochron.
Nie o to jednak chodziło wynalazcy, stąd w roku 875, już jako sześćdziesięciopięciolatek, po udoskonaleniu swojej maszyny z wykorzystaniem jedwabiu i orlich piór, spróbował ponownie latać, skacząc z góry.

REKLAMY

Podczas tej próby wzniósł się na znaczną wysokość i pozostał wysoko w powietrzu, szybując przez około 10 minut, ale mocno się potłukł przy lądowaniu. Miał ponoć później zauważyć, że jego wynalazkowi brakowało ogona, który spowolniłby lądowanie.

lot AbbasaOprócz machin latających, zaprojektował zegar wodny o nazwie Al-Maqata, opracował również sposób wytwarzania bezbarwnego szkła, z którego wykonywano później soczewki, tzw. "kamienie do czytania".

Zaskakiwał współcześnie z nim żyjących ukrytymi mechanizmami symulującymi chmury, a nawet sztuczne grzmoty i błyskawice.
Nie wiadomo jak produkował sztuczne grzmoty i błyskawice, oraz czy używał przy tym jakiejś formy energii elektrycznej.
Był również wynalazcą pewnego rodzaju metronomu.

W uznaniu jego zasług, lotnisko międzynarodowe w Bagdadzie, oraz jeden z kraterów na Księżycu zostały nazwane jego imieniem 

Zobacz film o uczonym:

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj