REKLAMY
Paul Baran

Amerykański informatyk polskiego pochodzenia, pionier internetu (1926 - 2011).

Urodził się w Grodnie, w rodzinie żydowskiej, ale kiedy miał dwa lata, jego rodzina przeprowadziła się do Filadelfii.

Tam spędził dzieciństwo oraz młodość, tam też się kształcił.
W 1959 roku otrzymał tytuł Master of Science w dziedzinie inżynierii na UCLA, po czym zaczął pracować w RAND Corporation, gdzie stworzył swoje największe dzieło: packet-switching, czyli pakowanie danych w mniejsze bloki, i tak spakowanych przesyłanie ich do innych komputerów.

REKLAMY

W tym czasie trwała tzw. "zimna wojna", istniało poważne zagrożenie wybuchu III wojny światowej, pojawiła się pierwsza sieć komputerowa ARPANET, i trzeba było opracować taki sposób przesyłania danych, który funkcjonował by również po ataku nuklearnym. Dzięki możliwości przesyłania pakietów z danymi, nawet gdy uszkodzeniu uległo kilka ogniw sieci, ona sama nadal mogła funkcjonować.

Już wówczas Paul Baran zastanawiał się nad możliwością korzystania z sieci przez zwykłych ludzi. W notatkach z 1966 roku pisał, że do 2000 roku będziemy używali sieci nie tylko do odczytywania informacji, ale nawet do robienia zakupów!
Dwa lata później, jako konsultant Centrum ARPANET w Departamencie Obrony Stanów Zjednoczonych przyczynił się do podzielenia sieci ARPANET na wojskowy MILINET i cywilny INTERNET.

Posiadał ponad 40 patentów, miał około 150 publikacji, otrzymał wiele wyróżnień w tym najbardziej prestiżową w tej dziedzinie, czyli amerykański medalNational Medal of Technology 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj