REKLAMY
Sir Henry Bessemer

Sir Henry Bessemer - inżynier i wynalazca angielski (1813 - 1898).

Urodził się w Hitchen. Metalurgii uczył się w odlewni swojego ojca, tam też dokonał swoich pierwszych wynalazków, takich jak maszyna zecerska, czy nowa maszyna do rafinacji cukru.

Jako nastolatek wymyślił nową metodę stemplowania dokumentów, która tak się spodobała angielskiemu rządowi, że natychmiast zaczęto ją stosować, nie dając jednak wynalazcy żadnego wynagrodzenia.

Odtąd zawsze patentował swoje wynalazki.


REKLAMY

Wojna krymska zainspirowała go do zaprojektowania udoskonalonego pocisku artyleryjskiego w 1854 roku, który znakomicie zdał egzamin, okazało się jednak, że lufy armatnie (odlewane z żeliwa) nie były dostatecznie wytrzymałe.
Potrzebne były lufy ze stali.

piec do wytopu stali - gruszka BessemeraW latach 1853-56 opatentował proces, podczas którego płynna surówka może zostać zamieniona w stal, poprzez przedmuchanie jej powietrzem w konwertorze - tzw. gruszka Bessemera. To znacznie zmniejszyło koszty produkcji stali.

W roku 1859 Bessemer zaczął produkować pistolety i szyny ze stali, w założonej przez siebie stalowni w Sheffield.

Brytyjscy przedsiębiorcy niechętnie wykorzystywali konwertery Bessemer'a, ale Andrew Carnegie zobaczył to podczas podróży do Anglii i zbił majątek, używając tej metody do produkcji stali w Stanach Zjednoczonych.

Za swoje osiągnięcia, Bessemer w roku 1879 otrzymał od królowej Wiktorii tytuł szlachecki: Sir.
W Stanach Zjednoczonych jego nazwiskiem ochrzczono 13 miast.

W roku jego śmierci, brytyjska produkcja stali wynosiła już 5 milionów ton 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj