REKLAMY
Claude Chappe

Francuski wynalazca, opracował system łączności optycznej (1763 - 1805).

Pochodził z arystokratycznej rodziny i miał zostać duchownym. Po zakończeniu rewolucji francuskiej wdrożył w życie system łączności, oparty na specjalnym układzie semaforów.

Pomógł mu w tym jego brat Ignace, który zdobył środki na uruchomienie pierwszej linii przekaźnikowej.

Między Paryżem a Briestem na zachodnim wybrzeżu, mniej więcej co 15 - 20 kilometrów, pojawił się łańcuch budowli wyglądających jak miniaturowe wiatraki, będących częścią francuskiego systemu komunikacji, który miał zrewolucjonizować świat pod koniec XVIII wieku.

REKLAMY

Jego system łączności opierał się na użyciu specjalnie skonstruowanych dwóch ramion (umieszczonych na szczycie budynków), połączonych ze sobą w ten sposób, że mogły się one przemieszczać względem siebie. Każde ramię mogło zająć 7 pozycji, a ponadto dodatkowe ramię krzyżowe pozwalało na kolejne cztery układy, co razem umożliwiało stworzenie kodu opartego na 196 kombinacjach. Na każdej z wież umieszczono również lunetę, do odczytywania sygnałów z sąsiedniej budowli.

Chappe stworzył również specjalną tabelę kodów, gdzie każdej literze alfabetu odpowiadała określona figura, utworzona przez ramiona semaforów. Wszystko to pozwalało przekazywać wiadomości z szybkością 2 słów na minutę.

W 1792 roku przekazano pierwszą wiadomość z Paryża do Lille. W roku 1794 linia semaforowa przekazała Paryżanom informację o zajęciu przez Austriaków Condé-sur-l'Escaut w mniej niż godzinę po tym fakcie.
ramiona telegrafu na budynku
Sprawność systemu spowodowała, że budowano coraz to nowe linie. Telegraf Chappe’a zaczął być używany również poza Francją, a jego linie sięgały aż do Amsterdamu i Mediolanu. Niestety jego twórca popełnił samobójstwo - rzucił się do studni, nie mógł bowiem znieść kłótni o to, kto właściwie wynalazł telegraf optyczny.
Na jego grobie umieszczono taki właśnie telegraf odlany z brązu – tym samym uznając go za prawowitego autora tegoż wynalazku.

Mimo, że w 1837 roku pewien Brytyjczyk, Charles Wheatstone, wymyślił elektryczny telegraf przewodowy, który przyjęto i zaczęto stosować na całym świecie, to w Szwecji łańcuch stacji optycznego telegrafu działał jeszcze do 1880 roku 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj