Giovan Battista della Porta

Włoski filozof, przyrodnik i okultysta (1538 - 1615).

Właściwie: Giovan Battista della Porta, pochodził z bogatej, patrycjuszowskiej rodziny, został znanym lekarzem.

Był jednym z najbardziej wszechstronnych ludzi swoich czasów. Przypuszczalnie to on był odkrywcą camera obscura na przełomie XVI i XVII wieku - skrzynki z malutkim otworkiem.

Również on zauważył analogie między powstawaniem obrazów w ludzkim oku i w camera obscura.

Był autorem dzieł reprezentujących w dużej mierze magiczne podejście do zjawisk przyrodniczych, np. Phytognomonica (rok 1588), czy Magiae naturalis, w którym pisze między innymi o magnetyzmie (rok 1569).

Stworzył urządzenie dzięki któremu można było podnosić wodę na wyższy poziom, prawdopodobnie wynalazł lunetę, oraz opisał okulary. Wspominał również o latawcu w 1558 roku. Giambattista i Magiae naturalis
W Rzymie, na placu znajdującym się przed Panteonem, znajduje się fontanna zrealizowana przez niego w 1578 roku, na której umieszczono oryginalny obelisk egipski, pochodzący ze Świątyni Izydy.

Był założycielem i właścicielem prywatnego muzeum, oraz ogrodu botanicznego w Neapolu. Był również twórcą akademii uczonych, których często sam utrzymywał, oraz autorem licznych prac naukowych.

Jako pierwszy, w 1580 roku opisał atrament sympatyczny - sam posługiwał się nalewką z galasówek, a jako odczynnik wywołujący stosował siarczan żelazawy. Czasem również, do szyfrowania swoich zapisków, używał dziwnie wyglądających, niezwykłych grafemów zapożyczonych z Etiopii, Persji czy Tajlandii