REKLAMY
William Herschel

Angielski astronom (1738 - 1822).

Urodził się w Hanowerze jako dziecko kapelmistrza gwardii hanowerskiej. Mając 14 lat, przyłączył się do zespołu muzycznego, kierowanego przez ojca, jako oboista i skrzypek.

W 1757 roku William wyemigrował na stałe do Anglii.
Na początku zarabiał na życie, kopiując literaturę muzyczną, ale pragnął zostać kompozytorem. Przez kilka lat pracował jako muzyk w różnych miastach północnej Anglii, koncertował, dawał prywatne lekcje gry na instrumentach.

W 1766 roku został organistą w Octagon Chapel, w miejscowości Bath, a następnie objął stanowisko głównego dyrygenta orkiestry.
Obok muzyki, zafascynowały go opisy zjawisk niebieskich znalezione w Optyce  Roberta Smitha - postanowił więc sprawić sobie teleskop do samodzielnych obserwacji - w zbudowaniu pomagał mu brat Alexander. Uzyskanie dobrego zwierciadła nie było łatwe, a bracia uczyli się na własnych błędach.

REKLAMY

William tak bardzo zaangażował się w tę pracę, że nie przerywał jej nawet w porze posiłków - dokarmiała go siostra. W efekcie powstał pierwszy, długi na pięć stóp teleskop: reflektor mający zwierciadło o średnicy około 12,5 cm i ogniskową 170 cm.

4 marca 1774 roku, 36-letni Herschel po raz pierwszy skierował swój instrument w niebo, ku Wielkiej Mgławicy w Orionie. 7 lat później, w 1781 roku, odkrył nową planetę Układu Słonecznego - Urana. To odkrycie uczyniło go sławnym. Royal Society odznaczyło muzyka medalem, a król Jerzy III przyznał mu roczną pensję 200 funtów (o 100 funtów mniej od pensji Astronoma Królewskiego).

teleskop HerschelaW 1789 roku skonstruował (dzięki królewskiej dotacji dwa razy po 2000 funtów) olbrzymi teleskop, który miał zwierciadło o średnicy 4 stóp (122 cm), ważące niemal tonę; ogniskowa wynosiła ponad 12 metrów. Ten teleskop był największym instrumentem na świecie aż do roku 1845.
Pod koniec swojego życia otrzymał angielski tytuł szlachecki - Sir.

Był autorem przeszło 70 prac, drukowanych w Philosophical Transactions (w latach 1780-1818). Zbiór jego dzieł wydano jako dwutomowe dzieło: Scientific Papers  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj