REKLAMY
Pierre Jaquet-Droz

Szwajcarski jubiler, wynalazca, zegarmistrz oraz kupiec (1721 - 1790).

Już jako siedemnastolatek miał swój warsztat, a jako 35-latek był już sławnym zegarmistrzem.

jeden z zegarków Pierre Jaquet-Droz'aW roku 1758 udał się do Hiszpanii, gdzie podczas audiencji oczarował swoimi wyrobami króla Ferdynanda VI, i sprzedał mu całą swoją kolekcję. Zarobione pieniądze zainwestował w tworzenie zegarków z nowymi komplikacjami. W 1774 roku otworzył fabrykę w Londynie, a dziesięć lat później w Genewie.

Oprócz zegarmistrzowskich dzieł sztuki i mechaniki - (wykonał m.in. zegarek z gwizdkiem z ruchomym tłokiem, dzięki czemu gwizdek idealnie naśladuje ptasi śpiew), dał się poznać jako konstruktor androidów - złożonych maszyn, które mogą robić rzeczy na wzór żywych organizmów.

Jego najlepszą konstrukcją, ukończoną w roku 1772, był Pisarz: L'Écrivain (po ang. The Writer) - złożony z sześciu tysięcy części, zaopatrzony w gęsie pióro i atrament.

REKLAMY

Automat był w stanie napisać dowolną sentencję, złożoną z czterdziestu znaków. Jedną z tych sentencji było kartezjańskie Cogito ergo sum.

Przy innych okazjach, automat pozwalał sobie na wątpliwości i gryzmolił zdanie: Nie myślę... więc nie istnieję?
Od czasu do czasu zanurzał pióro w kałamarzu i otrząsał je, aby zapobiec zrobieniu kleksa na papierze. Oczami śledził pisany tekst. Mózgiem Pisarza jest mechaniczny komputer, który nadal imponuje swoją złożonością nawet w porównaniu do dzisiejszych standardów.

androidy Pierre Jaquet-Droz'aJego autorstwa jest również La musicienne - Muzyk (który gra na organach, naciskając klawisze palcami, rusza klatką piersiową, rusza oczami, głową, a ruszając tułowiem kłania się po zakończeniu grania), oraz Le dessinateur - Rysownik - lalka, która wykonuje cztery rysunki ołówkiem: portret Ludwika XV, Ludwika XVI, królową Marię Antoninę, psa z napisem "Mój Pies" i Amora prowadzącego rydwan ciągnięty przez motyla. W czasie swojej "pracy", rysownik ustami zdmuchuje z arkusza pył po ołówku.

Kunszt sztuki i wykonania mechanicznych lalek zafascynował królów i cesarzy z Europy, Chin, Indii i Japonii. Lalki działają i funkcjonują po dziś dzień, i można je obejrzeć w muzeum sztuki i historii w Neuchatel w Szwajcarii 

Zobacz więcej na tej stronie

Zobacz film z Pisarzem w akcji:

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj