REKLAMY
Justus von Liebig

Niemiecki badacz przyrody, technolog (1803 - 1873).

Jego ojciec prowadził sklep z chemikaliami - głównie farbami. Tutaj mały Justus po raz pierwszy zetknął się z laboratorium, ponieważ część produktów jego ojciec wykonywał samodzielnie.

Do nauki raczej się nie przykładał, co w efekcie spowodowało, że wyrzucono go z gimnazjum. Zafascynowały go za to pokazy wędrownego kramarza, który przyciągał klientów fajerwerkami. Zaczął sam eksperymentować z substancjami wybuchowymi tak skutecznie, że wybuch zniszczył część poddasza apteki w której terminował.

Ogromne zamiłowanie do chemii (i do wiadomości) sprawiło, że uzyskał zgodę na  studiowanie tego przedmiotu pomimo braków w wykształceniu. Najpierw studiował w Bonn, później wyjechał do Paryża.
Dzięki rekomendacji Alexandra von Humbolta, w wieku zaledwie 21 lat został profesorem chemii na uniwersytetach w Giessen i Monachium, jako pierwszy wprowadził zajęcia laboratoryjne przy nauczaniu tego przedmiotu.


REKLAMY

Opracował metody analizy elementarnej, przeprowadził syntezę wielu związków organicznych, sformułował teorię mineralną odżywiania się roślin. Nazywany jest "ojcem" nawozów sztucznych, gdyż udowodnił on teorię o mineralnym odżywaniu się roślin, co stało się podstawą do wytworzenia nowoczesnej chemii rolnej.
Założył jedno z pierwszych, regularnie ukazujących się czasopism chemicznych.

W roku 1831 odkrył chloroform, oraz dokonał przełomowego udoskonalenia aparatury do oznaczania węgla i wodoru, co umożliwiło szybszy postęp chemii organicznej. Dziewięć lat później napisał obszerny podręcznik: Die organische Chemie in ihrer Anwendung auf Agrikultur und Physiologie.

W 1855 roku odkrył, że z amoniakalnych roztworów soli srebra poprzez redukcję cukrem można osadzić na szkle lśniące, zwierciadlane warstewki srebra, co w ogromnym stopniu wpłynęło na spopularyzowanie lustra.


Opracował tzw: Prawo minimum Liebiga - jedno z podstawowych praw ekologii klasycznej, mówiące, że czynnik, którego jest najmniej (jest w minimum) działa ograniczająco na organizm, bądź całą populację. laboratorium LiebigaProwadził swoje badania na roślinach, u których zauważył, że wystarczy niedobór jednego tylko ze składników pożywki, na której były hodowane, aby ograniczyć wzrost rośliny.
Potem udowodniono, że prawo minimum odnosi się także do innych organizmów żywych i ma zastosowanie ogólnoprzyrodnicze.

Dorobił się fortuny na produkcji mleka w proszku dla niemowląt.

Opracował wydajną metodę produkcji ekstraktu z mięsa i kości wołowych. Wynalazł kostkę bulionową.
Sam był przekonany, że stosowanie specjalnej diety składającej się właśnie z jego bulionu z wołowiny, czerwonego wina i koniaku zapewni mu długowieczność i dobre zdrowie. Zmarł na grypę 

Jest autorem powiedzenia:
Ten tylko naprawdę poznać może wielkość i mądrość Stwórcy, kto usiłuje wyczytać Jego myśli w wielkiej księdze zwanej przyrodą.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj