REKLAMY
André Jules Michelin

Francuski przemysłowiec i wynalazca (1853 - 1931).

Po ukończeniu prestiżowej Politechniki Paryskiej, jako inżynier przepracował pięć lat w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Potem otworzył w Paryżu zakład konstrukcji stalowych, by na koniec zająć się promocją i marketingiem w rodzinnej firmie.
Dzięki odziedziczeniu rodzinnej tajemnicy dotyczącej sposobu wytwarzania gumy z kauczuku, wraz z bratem Edouardem, w 1889 roku założył fabrykę wyrobów gumowych.

Dwa lata później wynaleźli rozbieralną oponę pneumatyczną z dętką, stosowaną początkowo do kół roweru i pojazdów konnych.

REKLAMY

Od roku 1895 ich produkcja rozszerzyła się również o opony do kół pojazdów samochodowych. Dzięki temu zakłady Michelin w Clermont-Ferrand stały się jednym z największych na świecie producentów opon samochodowych. Fabryka założona przez braci dała początek koncernowi Michelin, posiadającemu około 21% udziału w światowym rynku.
współczesna reklama Michelindawna reklama Michelin

Michelin był również twórcą znanego francuskiego przewodnika turystycznego dla zmotoryzowanych: Guide Michelin.
Już wtedy był czerwony i wydany aż w 35 tysiącach egzemplarzy, choć po drogach Francji jeździło wówczas zaledwie 2897 samochodów.
Celem przewodnika było "dostarczenie szoferowi wszelkich użytecznych informacji: od obsługi i reperacji pojazdu, po znalezienie noclegu i wyżywienia".

W 1910 roku wydał znaną, składaną mapę samochodową Francji.
Przewodniki i mapy Michelin są we Francji równie znane, jak opony tej firmy 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj