REKLAMY
Samuel F. Morse

Wynalazca amerykański i malarz portrecista oraz nauczyciel sztuki (1791 - 1872).

W roku 1823 opatentował maszynę do cięcia marmuru.

Wprowadził w USA dagerotypię, czyli pierwszą technikę fotograficzną.
W latach 1835-38 zbudował pierwszy elektromagnetyczny aparat telegraficzny - 6 stycznia 1838 roku w Morristown w stanie New Jersey, dokonał pierwszej publicznej prezentacji swego aparatu, jednak dopiero w sześć lat później uzyskał od Kongresu środki finansowe, pozwalające na założenie pierwszej linii telegraficznej, łączącej Baltimore z Waszyngtonem.


REKLAMY

W roku 1845 zbudował ulepszoną wersję telegrafu.

W 1838 roku opracował kod telegraficzny: alfabet Morse'a - pierwsza depesza przy jego użyciu została nadana 24 maja 1844 roku.
Jeszcze do niedawna - w roku 1998, jego kod był szeroko stosowany. Teraz nadal jest używany przez różne służby łączności radiowej na całym świecie, chociaż już nie jako podstawowy rodzaj przekazywania informacji, a jako rezerwowy. klucz do telegrafu z 1845 roku

Obecnie produkowane urządzenia radiowe są standardowo wyposażane w możliwość nadawania i odbioru za pomocą klucza telegraficznego i kodu Morse'a. Nie tak dawno, od wszystkich oficerów służb łączności wymagano znajomości nadawania i odbioru w kodzie Morse'a.

W dalszym ciągu kod Morse'a powszechnie jest używany przez przez radioamatorów krótkofalowców, zwłaszcza do łączności na częstotliwościach do 30 MHz. Mało tego, dla otrzymania zezwolenia na używanie amatorskiej radiostacji nadawczo-odbiorczej kategorii 1-szej, wymagane jest zdanie państwowego egzaminu ze znajomości nadawania i odbioru w kodzie Morse'a 

Przy opracowaniu tego artykułu, pomocy udzielił p. Zdzisław Winiarski.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj