REKLAMY
James Nasmyth

Szkocki inżynier i wynalazca (1808 - 1890).

Jego ojciec był malarzem pejzażystą, który interesował się mechaniką (miał nawet warsztat) i tą właśnie pasją zaraził swojego najmłodszego syna.

W szkole młody James zaprzyjaźnił się z synem gisera i dzięki temu nauczył się odlewać metale. Mając zaledwie 12 lat porzucił szkołę i wrócił do warsztatu ojca - w wieku 17 lat zbudował swoją pierwszą maszynę parową.

REKLAMY

Ponieważ dużo mówiło się wtedy o pojazdach parowych na drogach, w roku 1828 skonstruował kompletny parowy wóz, który był zdolny przewieźć 8 pasażerów. To osiągnięcie utwierdziło go w pragnieniu, by zostać inżynierem mechanikiem. W tym celu zatrudnił się z słynnym zakładzie Henry'ego Maudslay w Londynie.

Po powrocie do Edynburga znalazł zatrudnienie w hucie. Zwiększone zapotrzebowanie rozwijającej się coraz szybciej kolei spowodowało, że należało przyspieszyć tempo produkcji i odkuwania szyn. młot parowy NasmythaNasmyth skonstruował i opatentował młot parowy do kucia metali, który zbudowano według jego projektu w roku 1842.

Wynalazł strugarkę do rowków i wał giętki.

W wieku 48 lat zrezygnował z czynnej pracy w przemyśle metalurgicznym i oddał się swojemu hobby - astronomii. Na swoje potrzeby zbudował 20-calowy teleskop zwierciadlany (teleskop Nasmytha), przy pomocy którego przeprowadzał szczegółowe obserwacje powierzchni Księżyca. Na tej podstawie zbudował nawet całą serię makiet.
Jeden z kraterów na Księżycu nosi jego imię 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj