REKLAMY
Kazimierz Noiszewski

Polski lekarz oftalmolog (1859 - 1930).

Po powstaniu styczniowym został zesłany wraz z rodziną do Tuły w Rosji. Na zesłaniu ukończył gimnazjum, a następnie medycynę w Moskwie.

Po studiach, zainteresowany okulistyką wyjeżdża za granicę dla pogłębienia swojej wiedzy.
Poznając metody leczenia wzroku przebywa w Krakowie, Wiedniu i Paryżu, po czym wraca do Rosji w roku 1887.

REKLAMY

Nieco później zakłada klinikę okulistyczną, która zyskuje duży rozgłos, a sam Noiszewski dzięki licznym publikacjom staje się znany w całej Rosji.

W roku 1889 opracował zasady działania elektroftalmu (tzw. sztucznego oka), czyli aparatu dla niewidomych, który przetwarzał bodźce optyczne na czuciowe. Zasada działania urządzenia opierała się na występowaniu zmienności przewodnictwa selenu i wykorzystaniu tej cechy w przetwarzaniu bodźców świetlnych na dotykowe i dźwiękowe.

W roku 1900 uzyskał doktorat z medycyny.
Jego praca: O jaskrze prostej i jej zależności od różnicy ciśnienia między gałką a czaszką, otwarła mu drzwi Wojskowej Akademii Medycznej w Sankt Petersburgu, gdzie wykładał studentom fizjologię i patologię wzroku.

Po uzyskaniu niepodległości wraca do kraju - początkowo do Wilna, dwa lata później przenosi się do Warszawy. Tam zakłada i zostaje prezesem Towarzystwa Okulistów Polskich. W roku 1923 zakłada czasopismo Klinika Oczna i zostaje jego redaktorem naczelnym 

Na podstawie artykułu w Wikipedii

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj