REKLAMY
Fritz von Opel

Niemiecki producent samochodów, pionier napędu odrzutowego (1899 - 1971).

Był jednym z pięciu braci, wnukiem założyciela firmy OPEL.

Od roku 1928 podejmował szereg prób zastosowania rakiet prochowych do napędu samochodu, motocykla a nawet roweru oraz samolotu.

REKLAMY

23 maja 1928 roku, skonstruował z bratem Hansem samochód napędzany rakietami prochowymi - RAK 2 - którym osiągnął rekordową prędkość 238 km na godzinę na torze Berlin Avus: już po 6 sekundach uzyskiwał szybkość 230 kilometrów na godzinę. Od tej pory Fritz-Rakieta - bo tak od tej pory nazywano Fritza von Opel - kontynuował prace nad rozwojem napędu rakietowego.


Po pierwszych przejazdach nastąpiło kilka prób na torach kolejowych, podczas których RAK 3 pobił światowy rekord szybkości osiągając 254 km na godzinę.


W roku 1929 przeprowadził w Frankfurcie test pierwszego statku powietrznego z napędem rakietowym. Wykorzystano w tym celu szybowiec z silnikiem napędzanym prochem artyleryjskim. W ciągu 75 sekund maszyna pokonała odległość 3 kilometrów.

samochód rakietowy RAK 2
rower o napędzie rakietowym
motocykl z silnikiem rakietowym
pojazd z napędem rakietowym RAK 3

Po udanym przelocie na samolocie o napędzie rakietowym RAK 1 Friedrich, eksperymenty prowadzone przez Opla jako pioniera w dziedzinie napędu rakietowego zostały nie wiadomo dlaczego zakończone w 1929 roku 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj