REKLAMY
Robert Oppenheimer

Fizyk amerykański (1904 - 1967).

Próbny wybuch pierwszej bomby atomowej - Gadget, o mocy odpowiadającej 19 kilotonom trotylu, przeprowadzono 16 lipca 1945 roku, o godzinie 5.29 na pustyni Alamogordo w stanie Nowy Meksyk.

Był to finał słynnego Projektu Manhattan, którym kierował  Robert Oppenheimer.

pierwsza bomba atomowa GadgetNaukowiec studiował na Uniwersytecie Harvarda, zaś doktorat uzyskał na Uniwersytecie w Getyndze.

Po egzaminie doktorskim egzaminujący go profesor miał powiedzieć: "Uff, na szczęście się to już skończyło. Byłem pewien, że lada moment to on zacznie mnie przepytywać".
Oppenheimer szybko stał się świetnym naukowcem.

Miał również rzadki dar kierowania ludźmi i organizowania ich pracy, co w połączeniu z talentem pedagogicznym umożliwiło mu stworzenie najmocniejszej szkoły fizyki teoretycznej w USA.

REKLAMY

Nic dziwnego, że właśnie on został wybrany na szefa Projektu Manhattan. Zgrupował najtęższe umysły - między innymi Bohra, Fermiego, Feynmana. Ich zadaniem było skonstruowanie bomby atomowej, zanim zdołają to zrobić Niemcy.

bomba Gadget - grzyb atomowy Wciąż jednak dręczyły go wyrzuty sumienia. "Mam krew na rękach" - powiedział podczas spotkania z prezydentem Trumanem. Był przeciwny budowie bomby wodorowej i dalszym zbrojeniom.
Jego poglądy nie znalazły jednak poparcia w rządzie amerykańskim. Oppenheimer został oskarżony o brak lojalności i powiązania z komunistami.

Zmarł w 1967 roku 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj