REKLAMY
Ambroise Paré

Ambroise Paré, francuski chirurg i lekarz (1509 - 1590).

Był synem ubogiego rzemieślnika, cyrulikiem, który w wieku 17 lat przywędrował do Paryża.

Już w wieku 20 lat zaczął pracę jako chirurg polowy we francuskiej armii - tam też zdobył doświadczenie w leczeniu rannych. Wykonywał swój zawód bardzo sumiennie i z wielką odpowiedzialnością.

Jako pierwszy zastosował podwiązanie krwawiących naczyń przy amputacjach, zamiast przypalania ran rozgrzanym do czerwoności żelazem, bądź zalewania ich wrzącym olejem - co znacznie obniżyło śmiertelność podczas amputacji.

REKLAMY

Po dokonaniu amputacji stosował u chorego rehabilitację, zaopatrywał go w protezę i zwalniał do domu dopiero wtedy, gdy chory nauczył się na niej chodzić. Konstruował także nowe rodzaje protez kończyn, np. protezę pozwalającą trzymać pióro przy pisaniu.
W dziedzinie chirurgii ogólnej opracował metody operowania przepuklin, wprowadził także innowacyjne metody w położnictwie. Opracował również empiryczne zasady drenażu ropni i leczenia zakażonych ran. Pierwszy udokumentowany zabieg nacięcia i drenażu ropnia okołowyrostkowego miał miejsce w 1530 roku.

Oprócz konstruowania nowych narzędzi chirurgicznych, wprowadził wiele innych urządzeń, jak zrobione ze złota i srebra, lub sztywnego płótna: nosy, sztuczne zęby, metalowe gorsety dla osób z wadami kręgosłupa, szyny unieruchamiające kończyny i ułatwiające chodzenie, oraz różne typy obuwia dla zniekształconych stóp.

Był lekarzem społecznikiem. Leczył zarówno biednych, jak i bogatych - głównym celem jego działalności było przywrócenie choremu zdrowia i uczynienie go szczęśliwym i czynnym.

Mówi się również o nim jako o wskrzesicielu masażu, gdyż jako pierwszy nie tylko przywrócił stosowanie masażu, ale ponadto przeprowadził badania nad jego fizjologią. Zaobserwował, że głaskanie obolałych po operacji miejsc przynosi nie tylko ulgę w cierpieniu, ale również wywołuje zmiany w skórze, a nacieranie wywiera wpływ na mięśnie, dlatego uznawany jest za twórcę masażu metodą uciskową.

proteza dłoni
 
różne rozwiązania protezy nogi

Był przybocznym lekarzem królów: Henryka II, Franciszka II, Karola IX i Henryka III. 
Napisał kilkadziesiąt prac naukowych po francusku 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj