REKLAMY
James Leonard Plimpton

Amerykański handlowiec, właściciel sklepu meblarskiego (1828 - 1911).

W roku 1863 zaprojektował i wykonał wrotki - nazwał je quad skate, które dopiero od tego momentu stały się bardzo popularne.

Co prawda wcześniej powstawały różne, dziwaczne czasem pomysły na jakieś zastępstwo dla łyżew w sezonie letnim, ale próby te były niezbyt udane - metalowe, drewniane lub wykonane z kości słoniowej kółka, mocowano do sztywnej drewnianej podstawy, a dopiero tą - za pomocą skórzanych pasków - mocowano do butów.

antyczne wrotki


REKLAMY

Nie było to ani wygodne, ani też nie dawało możliwości swobodnego manewrowania - skręcanie czy zatrzymywanie się było właściwie niewykonalne bez wywrotki.

Dopiero wrotki jego pomysłu, na czterech kółkach, gdzie każda para wrotek miała dwie pary drewnianych kółek i amortyzowane były zamontowaną w podstawie, specjalną osiową kauczukową podkładką, okazały się strzałem w dziesiątkę.

W przeciwieństwie do jednośladowych poprzedniczek, jego wynalazek był pierwszym, dzięki któremu można było swobodnie skręcać, jeździć do tyłu, oraz wykonywać całkiem skomplikowane figury.

Jeszcze w tym samym roku założone zostało pierwsze stowarzyszenie America's roller-skating, nieco później powstały pierwsze tory dla wrotkarzy - pierwszy taki tor zbudowano w Cincinnati 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj