REKLAMY
brak portretu

Jeden z najwszechstronniejszych artystów i inżynierów starożytności, architekt i rzeźbiarz z Grecji (VI w. p.n.e.) - Theódoros.

Brał udział w budowie Artemizjonu w Efezie - wtedy ponoć wymyślił, żeby przed położeniem fundamentów pod świątynię, pokryć ziemię warstwą rozżarzonego węgla drzewnego, który po wypaleniu się będzie chronił mury przed wilgocią gruntu.

Brał również udział w budowie ogromnego Herajonu na wyspie Samos.

REKLAMY

Jako pierwszy zaczął wytapianie rudy, oraz wynalazł sztukę odlewu posągów z brązu - wg tradycji antycznej był wielkim rzeźbiarzem-brązownikiem, któremu przypisuje się wprowadzenie do sztuki greckiej dużych posągów brązowych.

Jemu również starożytni zawdzięczają umiejętność konstruowania zamków do drzwi... Malowidło na pewnej wazie attyckiej przedstawia młodą dziewczynę, która wyjmuje coś z wysokiej szafy, zamykając, lub otwierając ją trzymanym w ręku żelaznym kluczem.
żelazny antyczny kluczJego "dzieci" to również między innymi kątownica, poziomica, dłuto, klucze żelazne, czy wreszcie pierwsza szlifierka do kamieni (około 530 p.n.e.), oraz tokarka.

Jego obrabiarki miały najprawdopodobniej napęd nożny, podobny do tego, w jaki były zaopatrzone stare maszyny do szycia.

Wspominał o nim Herodot 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj