REKLAMY
Mieczysław Wolfke

Polski fizyk, prekursor telewizji i holografii (1883 - 1947).

Jako młody chłopak zawsze miał rewelacyjne stopnie z matematyki i fizyki - o innych ocenach lepiej jednak nie wspominać.

Już wtedy przeprowadzał różne doświadczenia, w wyniku jednego z takich "doświadczeń" całe miasto pogrążyło się w ciemnościach.

Napisał również o pojeździe do komunikacji międzyplanetarnej (Planetostat) napędzanym silnikiem odrzutowym na paliwo płynne - co ciekawe: do opisu dołączył potrzebne obliczenia.
W roku 1889 wpadł na pomysł urządzenia, które miało by służyć do przenoszenia obrazów na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych. Później opatentował je Jan Szczepanik pod nazwą telektroskopu - było jednym z pierwszych urządzeń poprzedzającym o ćwierć wieku odkrycie Johna Bairda - telewizję. Jako 17-letni uczeń szkoły realnej w Sosnowcu otrzymuje na owo urządzenie patent.

REKLAMY


W kolejnych latach, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, studiował nauki matematyczno-fizyczne na uniwersytetach w Liege i Paryżu, napisał wówczas pierwszą swoją pracę o elektronie. Pomimo tak zdawało by się poważnych studiów, miewał dziwne i zwariowane pomysły: myślał o wyprawie do Tybetu, a chcąc udowodnić uczucia do dziewczyny skoczył z wysokich murów Jasnej Góry co zakończyło się solidnym potłuczeniem.


Po zakończeniu studiów i uzyskaniu doktoratu (o dziwo) z filozofii, zajął się pracą dotyczącą radioaktywności materii. Habilitował się z optyki, sformułował teorię powstawania obrazów, przedmiotów świecących i nieświecących. Jego odkrycia miały zasadnicze znaczenie dla rozwoju tej dziedziny nauki.

Po uzyskaniu przez Polskę niepodległości, wykładał najpierw na AGH w Krakowie, potem zajął się fizyką niskich temperatur i uczył studentów na Politechnice Warszawskiej. Jego wykłady były sławne w całej Warszawie. Nie brakowało na nich nawet mocniejszych wrażeń z potężnymi eksplozjami włącznie, powodującymi wylatywanie szyb z okien w gmachu fizyki, na szczęście bez ofiar w ludziach.
Był prekursorem badań nad holografią - opracował metodę uzyskiwania obrazów trójwymiarowych.
W latach dwudziestych opracował metodę wytwarzania wysokich napięć przy pomocy transformatora NikolaTesli, stosowaną kilka lat później w Stanach Zjednoczonych.
W roku 1928 odkrył wraz z W. H. Keesomem w Lejdzie dwie odmiany ciekłego helu 


Ciekawostka:

 Jak głosi anegdota, profesor Mieczysław Wolfke egzaminował w gmachu Fizyki. Przed gmachem znajdowała się fontanna, wokół której na ogrodowych ławkach gromadzili się studenci. Panował przesąd, że profesor sam uruchamiał fontannę, w zależności od swego humoru. Jeżeli biła wysoko, to można ryzykować i iść na egzamin, jeśli biła nisko, to lepiej się było nie pokazywać mu na oczy.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj