REKLAMY
Edmund Zalinski

Amerykański żołnierz i wynalazca, oficer armii amerykańskiej.

Był pochodzenia polskiego, ale niestety nie potrafił mówić po polsku (1849 - 1909).

Urodził się w zaborze pruskim w Kórniku (Wielkopolska) i był jeszcze dzieckiem, kiedy jego rodzice wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych.
Tam chodził do szkoły podstawowej a potem średniej. Jako piętnastolatek wstąpił ochotniczo do US Army, by walczyć podczas domowej wojny secesyjnej po stronie wojsk Unii określanych jako Północ lub potocznie - Jankesi. Po jej zakończeniu wstąpił do armii regularnej, gdzie stopniowo awansował.


REKLAMY

Zaledwie jako 23-latek zaczął pracować jako wykładowca sztuki wojennej w Massachusetts Institute of Technology w Cambridge. Sam również nadal się uczył - ukończył Szkołę Artylerii Polowej w Fort Monroe, oraz kurs minerstwa podwodnego w Nowym Jorku.

Jego doświadczenie (mimo młodego wieku) zaowocowało pracami rozwojowymi w dziedzinie technologii militarnej. działo pneumatyczne pomysłu ŻalińskiegoJego czołowym osiągnięciem było wynalezienie i skonstruowanie pneumatycznego działa torpedowego, do którego wynalazł również zapalnik elektryczny.

Opracował także metodę wprowadzania dokładnych poprawek na wiatr w przyrządach celowniczych artylerii gwintowanej i broni strzeleckiej.

Współpracował z Johnem Hollandem przy budowie jednej z jego łodzi podwodnych. Okręt miał drewniany kadłub, liczył około 15 metrów długości, prawie 2,5 metra średnicy, i był uzbrojony w takie właśnie pneumatyczne działo torpedowe wykorzystujące siłę sprężonego powietrza.

Jemu zawdzięczamy też pomysł na składaną łopatkę (tzw. saperkę), wąski i długi bagnet kształtem przypominający wycior, oraz teleskopowy celownik dla artylerii 

Na podstawie artykułu w Wikipedii

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj