pierwsza autostrada

Według kodeksu drogowego - autostrada to droga dwujezdniowa,

oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego (brak jest po prostu skrzyżowań), przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep.

Pomysł budowy szosy z pasami w dwóch różnych kierunkach ruchu i ze wszystkimi wyjazdami bezkolizyjnymi (dziś popularnie nazywamy je autostradami) pochodzi z Niemiec i datuje się na rok 1909.

Niestety I wojna światowa przeszkodziła w jej wybudowaniu. Dopiero 12 lat później, w roku 1921, w okolicach Berlina uruchomiono 10-kilometrowy eksperymentalny odcinek z jezdniami pokrytymi smołą.

Autostrada ta - Avus Autobahn - była jednocześnie torem wyścigowym dla samochodów, projekt przewidywał na każdym końcu pętlę.
Około roku 1924, pierwsze publiczne autostrady zaczęli budować Włosi (odcinek pomiędzy Mediolanem i Varese) i to właśnie oni, a nie - jak się powszechnie sądzi - Niemcy, wybudowali najlepszą i największą sieć autostrad w Europie przed II wojną światową.współczesna estakada
Nazwa autostrada wywodzi się z właśnie z języka włoskiego: droga nazywa się strada.

Ich drogi rozciągnęły się w poprzek aż do 28,5 metra (dwie dwupasmowe jezdnie przedzielone pasmem zieleni), wryły się w głąb (metrowy podkład kamiennego tłucznia i żwiru, 20 centymetrów betonu i wreszcie na wierzchu tzw. dywanik asfaltowy).
W Ameryce Północnej pierwszą drogę szybkiego ruchu (Bronx River Parkway) wybudowano w roku 1925.
Dziś do grona państw, które wybudowały najwięcej nowoczesnych autostrad, zalicza się także Japonię 

Ciekawostka:
Najdłuższa trasa świata, która łączy ze sobą autostrady w jedną całość, znajduje się w Ameryce i nazywa się Pan American Highway. Zaczyna się na Alasce, a kończy w Ziemi Ognistej w Ameryce Południowej - jej łączna długość to 22 300 kilometrów!

Testy z BRD | Znaki drogowe | BRD 24 | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań