REKLAMY
biżuteria z muszelek

Drobny przedmiot złotniczy i jubilerski służący do ozdoby ciała i stroju. 

Biżuteria (z francuskiego bijouterie, od bijou - klejnot) wykonywana jest zazwyczaj z metali i kamieni szlachetnych lub ozdobnych.
Pierwsze celowo wykonane ozdoby liczą sobie niemal 100 tysięcy lat. Są to paciorki z przewierconych i pomalowanych ochrą muszelek, które odkryto w marokańskiej grocie w Afryce.

REKLAMY

Być może wcale nie służyły do ozdoby, ponieważ biżuteria nie zawsze pełniła wyłącznie funkcję ozdobną. Jako, że początkowo nosili ją wyłącznie mężczyźni, być może służyła im jako talizman mający dopomóc w walce lub polowaniu...
W późniejszych wiekach - do funkcji religijnej i ozdobnej biżuterii - doszła jeszcze funkcja użytkowa: szczególnie wyraźna przy dekoracji stroju (agrafy, klamry, guzy, brosze, spinki do mankietów itp.)

Biżuteria stosowana była również jako oznaka władzy, prestiżu, zamożności czy też przynależności klasowej.
biżuteria egipskaNajstarsze precjoza z metali (brąz, miedź, srebro i złoto) wykonano około 3500 roku p.n.e. W starożytnym Egipcie klejnoty najczęściej pełniły funkcję magiczną i religijną. Popularne wówczas amulety towarzyszyły swoim właścicielom zarówno za życia, jak i po śmierci. Uznaniem cieszyły się także bransolety noszone na rękach i nogach, a także szerokie obręcze funkcjonujące jako naszyjniki wykonywane ze złota i kamieni lub (dla tych mniej zamożnych) z kilku rzędów fajansowych kolorowych paciorków.

grecka bransoletaW Grecji najwspanialsza biżuteria powstała około V-IV wieku p.n.e. Dominującymi motywami zdobniczymi były kwiaty, liście i zwierzęta. Bransolety wytwarzane były ze złota i srebra, ale także ze złoconego brązu i miały przeważnie formę węża lub rozciętej obręczy, których końcom nadawano kształt lwich głów i innych stworzeń. Podobnie wyglądały kolczyki będące miniaturą bransolet.

Fenicjanie również wytwarzali biżuterię -  w ich wyrobach widać duże wpływy sztuki egipskiej, etruskiej i egejskiej. Opracowali i wyspecjalizowali się w produkcji biżuterii filigranowej, która polega na skręcaniu drobnych drucików, lutowaniu ich i następnie rozklepywaniu. W efekcie uzyskiwali ażurowe wzory o charakterystycznych ząbkowanych krawędziach. Ich innym pomysłem była biżuteria  granulowana - tutaj z kolei przyklejano do płaskiej powierzchni maleńkie złote kuleczki, tworzące wymyślne dwuwymiarowe wzory.

pierścień rzymskiPrawie wszyscy Rzymianie - zarówno kobiety, jak i mężczyźni nosili pierścienie. W czasach republiki rzymskiej większość obywateli mogła nosić jedynie pierścienie z żelaza. Prawo noszenia złotego pierścienia - oznaki sprawowanego urzędu - mieli wyłącznie państwowi dygnitarze i senatorzy. Również Rzymianie, którzy uwielbiali kamienie szlachetne - głównie szmaragdy, jako pierwsi odkryli zalety diamentów. Modne stały się też agrafy spinające tuniki oraz spinki do upinania koków, wykonane z kości słoniowej zakończone perłą, lub złotą kulką.

W średniowieczu ogromną wagę przywiązywano do symboliki kamieni, wierząc w ich magiczną i uzdrawiającą moc.

Rozkwit sztuki jubilerskiej nastąpił w XVI i XVII wieku. Wprowadzono wówczas wzorniki, tj. książki zawierające ilustracje z najmodniejszymi wzorami biżuterii, dzięki którym w całej Europie wytwarzano biżuterię o podobnej stylistyce. Najwięcej błyskotek nadal nosili mężczyźni.
W końcu XVII wieku królem klejnotów zostały diamenty, detronizując uwielbiane wcześniej rubiny.

REKLAMY

Dopiero w XVIII wieku biżuteria zaczęła być domeną kobiecego stroju, a wraz z wprowadzeniem dużych dekoltów popularną ozdobą stały się wisiory i naszyjniki. W  latach trzydziestych XIX wieku pojawiła się niedroga biżuteria pamiątkowa w postaci medalionów i pierścieni opatrzonych miłosnymi sentencjami i dedykacjami. Na początku XX wieku przyszedł czas na platynę. Wcześniej, z powodu bardzo wysokiej temperatury topnienia, jubilerzy nie tworzyli z niej ozdób.
Ostatni wiek to czas podróbek znanych producentów. Cenne diamenty imituje szkło, a tanie metale szlachetne kruszce 

biżuteria z grobowca
Ciekawostka:

 Najstarszą odkrytą do tej pory złotą biżuterię zawiera grobowiec z nekropolii warneńskiej w Bułgarii (około 4600 p.n.e.).
Nekropolia została odkryta w 1972 roku nad jeziorem Warna.
Na powierzchni 3500 m² znaleziono tam liczne pozostałości z epoki prehistorycznej (neolit, chalkolit). Na światło dzienne wydobyto blisko 280 grobowców, w których odkryto wiele elementów biżuterii - bransoletki, naszyjniki z pereł, tiary, wyrafinowane zdobienia, obie części paska, monety, broń i narzędzia (złote berła, topory i groty oszczepów), oraz pięknie zdobioną ceramikę.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj