REKLAMY
bidet i muszla klozetowa

Część wyposażenia łazienek z ceramiki sanitarnej, służący do podmywania się.

Wyglądem i wielkością przypomina z jednej strony muszlę klozetową, z drugiej zaś umywalkę umieszczoną nad podłogą.
Bateria w którą jest wyposażony jest tak skonstruowana, że umożliwia umycie okolic krocza, bez konieczności rozbierania się do naga, w wygodnej, siedzącej pozycji.

Podobno już w średniowieczu, podczas wypraw krzyżowych, używano specjalnych naczyń w których myto ręce, nogi oraz miejsca intymne...

bidet z II połowy XVIII wiekuWynalezienie bidetu przypisywane jest Włochom, być może nawet projekt bidetu został opracowany przez wielkiego Leonardo da Vinci - później został odnaleziony i wykorzystany przez kogoś w praktyce.


REKLAMY

We Francji pierwsze bidety pojawiły się już w XVI wieku, były wtedy jednak zjawiskiem rzadkim, można powiedzieć, że marginalnym. Jednak już dwa wieki później, w sypialniach i łazienkach francuskiej arystokracji często można było znaleźć te urządzenia. Mało tego - bidetem obdarowywano kobiety - zamiast kwiatów, wręczano je władcom - dumnym posiadaczem kilku fantazyjnych bidetów był sam Napoleon. Często też ceramiczne sanitariaty stanowiły część wyprawki, jaką w wianie wnosiła do domu męża narzeczona pochodząca z bogatej, arystokratycznej rodziny.

bidet XIX-wiecznySama nazwa bidet oznaczała "kucyka". Chodziło tutaj prawdopodobnie o sposób, w jaki siadano na to urządzenie.

W Polsce te ceramiczne urządzenia pozwalające zachować higienę intymną, zaczęły być popularne już XIX wieku.  Początkowo ustawiano je w sypialni i przez długi czas uważane były za najważniejsze urządzenie sanitarne, bez którego człowiek nie może się obejść. O ich popularności decydowały modne ówcześnie czasopisma, w których promowano instalowanie tych urządzeń.
Chcąc być modną i nadążającą za nowinkami, ówczesna pani domu po prostu musiała zapatrzyć się w ceramiczny bidet.

W bidecie można było umyć nie tylko miejsca intymne, ale również nogi, zabłocone buty, czy dziecięce zabawki.

Dopiero stosunkowo niedawno bidety zawędrowały do łazienki. Z roku na rok rośnie popularność tego sanitariatu, nadal jednak jest nieczęstym elementem wyposażenia domowych łazienek. Pewnie dlatego, że bidety sprawdzają się w dużych pomieszczeniach łazienkowych - w małych łazienkach po prostu nie ma na nie miejsca.

REKLAMY

bidet w misce WCObecnie coraz częściej montowane są bidety elektroniczne, montowane bezpośrednio na misce WC. Urządzenie o nazwie washlet wyposażone jest w dyszę, która wysuwa się z panelu głównego myjąc wodą intymne części ciała - zobacz ilustrację obok.

Bidety elektroniczne posiadają między innymi funkcje mycia oscylacyjnego, masażu oraz suszenia, program mycia dla kobiet, program rodzinny, oraz funkcję pomagającą w przypadku obstrukcji 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj