REKLAMY
sproszkowany boraks

Nieorganiczny związek chemiczny, tworzący bezbarwne kryształy rozpuszczalne w wodzie.

W przyrodzie występuje jako minerał boraks rodzimy i znany był w Chinach już w 300 roku naszej ery.
W VII wieku n.e. w swoich zapiskach o boraksie wspomina perski alchemik, znany w Europie jako Geber.
W XIII wieku Marco Polo przywiózł ze swojej podróży kawałki boraksu.

Około roku 1600 niemiecki uczony, górnik, metalurg i mineralog Georgius Agricola wspomina po raz pierwszy o użyciu boraksu jako topnika w metalurgii.

Obecnie najważniejszym zastosowaniem przemysłowym boraksu jest produkcja szkła, szkliw i ceramiki, oraz Ponadto jest stosowany m.in. jako topnik do spawania i lutowania oraz składnik nawozów.


REKLAMY

W gospodarstwach domowych boraks używany jest jako naturalny i ekologiczny środek czyszczący o bardzo dużym spektrum zastosowań - jest wykorzystywany np. do zwalczania insektów, środek czyszczący i dezynfekujący. Można nim wyczyścić piekarnik, użyć go jako wybielacza lub środka do mycia okien.

kryształ boraksuZłoża kopalnianego boraksu, z którego wytwarza się inne związki boru, znajdują się w suchych korytach rzek i jezior głównie na terenie Turcji i Kalifornii, gdzie ten minerał występuje wraz z piaskiem i gliną na powierzchni bagien i wyschniętych jezior.

Metoda ekstrakcji boraksu ze złoża jest bardzo prosta: urobek miesza się z wodą i doprowadza do wrzenia.
Otrzymany w ten sposób roztwór oddziela się od części stałych, gromadzi w kadziach i studzi. Podczas ochładzania następuje krystalizacja boraksu, który ponownie rozpuszcza się, gotuje i poddaje krystalizacji. Powstały osad miele się na proszek.

Boraks był i nadal jest wykorzystywany również w kosmetyce. Zastosowanie boraksu w tej dziedzinie na szeroką skalę zapoczątkował damski fryzjer, Niemiec Karl Nessler. Zaczął go używać do tzw. trwałej ondulacji, która dzięki niskiej cenie i łatwej dostępności boraksu, zyskała kiedyś ogromną popularność przy modelowaniu włosów w zakładach fryzjerskich całego świata  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj