REKLAMY
brykiety

Materiał opałowy, wykonany z mieszanki różnych palnych składników.

Wykonuje się je z trocin, torfu, miału, węgla drzewnego, słomy, itp. w prasach hydraulicznych pod bardzo dużym ciśnieniem. Czasem, dodatkowo dodawane jest do wykonania brykietu lepiszcze.
Dzięki temu, że brykiet prasowany jest w bardzo wysokim ciśnieniu, to ma większą gęstość niż drewno. To powoduje, że spala się prawie całkowicie, pozostawiając jedynie niewielką ilość popiołu, który może posłużyć nam jako nawóz - popiół stanowi 1% początkowej masy brykietu. A dzięki wysokiej kaloryczności i temu, że palą się powoli, brykiety dostarczają bardzo dużą ilość ciepła.

ręczny wyrób brykietów

REKLAMY

Pierwsze brykiety były znane jako culm, i ręcznie formowane z dodatkiem odrobiny mokrej gliny jako spoiwa. Może dlatego były duże i miały kształt cegły. Można je było ustawiać jeden na drugim, a nawet wbudować w ściany.
Obecnie mogą mieć kształt odłamków o przekroju kołowym lub prostokątnym.
Rodzajem brykietów są też pellety.

Po raz pierwszy wyprodukowano brykiet z węgla drzewnego w 1897 roku. Pomysłodawcą i tym który brykiet opatentował, był Ellsworth B. A. Zwoyer z Pensylwaniii.
Wyrób został spopularyzowany przez Henry'ego Forda, który jako surowiec wykorzystywał produkty uboczne drewna i trocin z produkcji samochodów.

Ostatnio coraz popularniejsze stają się brykiety wykonane z wszelkiego rodzaju odpadków produkcji rolniczej. Pozwala to na produkcję taniej i bardziej ekologicznej energii, co przyczynia się do zmniejszenia emisji toksycznych substancji do środowiska. Można nimi palić w większości dostępnych na rynku piecach, w których dotychczas używano miału, węgla, koksu lub gatunków drewna przeznaczonego na opał  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj