REKLAMY
współczesne biurko

Mebel skrzyniowy, używany jako pulpit do pisania i podstawka pod komputer.

Szuflady, szafki i skrytki w które zazwyczaj wyposażone jest biurko, służą jako schowki na papier i przybory biurowe.

Nazwa biurko wywodzi się prawdopodobnie od francuskiego słowa bure, oznaczającego typ zgrzebnego płótna, którym w średniowieczu przykrywano stoły i pulpity kancelistów.


REKLAMY

Pradziadkiem klasycznego biurka był modny w XV wieku kabinet, czyli stawiana na stole lub na komodzie zamykana nadstawka, która skrywała półeczki i szufladki służące do przechowywania między innymi biżuterii i dokumentów.kabinet

W XVI wieku kabinet z nadstawki zmienił się w samodzielny mebel - został powiększony, oraz stanął na własnych nogach. Dodatkowo mocowany w nim blat można było dla wygody wysunąć lub odchylić.

Pierwszym biurkiem przypominającym z wyglądu to współczesne, było kunsztowne cacko należące do francuskiego króla Ludwika XIV. bureau platWykonany dla niego mebel - bureau plat - stanowił połączenie pulpitu, stołu i komody: miał pod blatem małą szufladkę pośrodku i dwie znacznie okazalsze po bokach.

Okres świetności dla biurek to wiek XVIII. Oprócz tradycyjnych modeli, powstawały wówczas również meble z blatem przesłanianym półkolistymi żaluzjami, oraz pierwsze dekoracyjne sekretarzyki.

kantorekCiekawym rozwiązaniem były też kantorki, przystosowane do pisania na stojąco. Wbrew pozorom praca przy nich bardziej służyła zdrowiu niż przy współczesnych modelach. Piszącego przy kantorku nie bolały plecy, ponieważ nie garbił się, jak podczas siedzenia. Często też robił przerwę w pracy, bo trudno stać przez wiele godzin.
Podobno przy kantorku Ernest Hemingway napisał swoją książkę pt.: "Komu bije dzwon".

biurko z około 1850 rokuBiurka dostosowane do pisania w pozycji siedzącej, stały się popularnym i standardowym wyposażeniem coraz licznie powstających biur dopiero w XX wieku.

futurystyczny mebel

Obecnie, bazując na wiedzy z zakresu ergonomii, czyli nauki skupiającej się na zapewnieniu odpowiednich warunków w miejscu pracy, projektanci dbają o to, żeby mebel ten był wygodny, odpowiednich rozmiarów, dostosowany do sylwetki, wzrostu i wymagań użytkownika.

Samo biurko wykonywane jest z drewna lub płyty wiórowej oklejone elastofolem lub fornirem. Jego blat może też być wykonany z grubego, wytrzymałego szkła  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj