REKLAMY
bungee jumping

Skoki z wysokości na długiej, elastycznej linie wykonanej zwykle z około tysiąca gumowych włókien.

Pierwszymi ludźmi, którzy jako pierwsi zaczęli skakać z wysokich bambusowych wież, zabezpieczeni lianami przywiązanymi do kostek, byli rdzenni mieszkańcy wysp Pentecost na archipelagu Vanuatu (państwo w Oceanii) na Oceanie Spokojnym.

Młodzi mężczyźni nie mieli wprawdzie rozciągliwych, elastycznych lin, ale wykorzystywali w tym celu czas, kiedy pędy roślin były elastyczne.
Ich skoki miały udowodnić męskość, oraz zapewnić plemieniu urodzajne zbiory.
Skoki poprzedzano rytualnymi tańcami i śpiewem mającymi dodać śmiałkom odwagi - już wtedy dochodziło czasem do kontuzji przez źle dobraną długość liany.


REKLAMY

Co ciekawe, podobno zwyczaj ten zapoczątkowała kobieta... Ponoć po kolejnej sprzeczce z mężem tyranem, wdrapała się na drzewo i zaczęła go głośno wyzywać i wyśmiewać od tchórzy. Kiedy ten wściekły wdrapał się za nią, skoczyła prowokując go do tego samego. Tyle tylko, że ona wcześniej przywiązała sobie liany do stóp...

skok z drewnianej wieżyMężczyźni z wioski Bunlap do dziś budują drewniane trzydziestometrowe wieże i z nich skaczą w przepaść - tak powstała nowa atrakcja turystyczna na wyspach.

Ten rodzaj ryzykownej rozrywki został podpatrzony przez mieszkańców z innych stron świata i został unowocześniony - zamiast lian zastosowano gumowe, rozciągliwe liny.

Pierwsze skoki (bungee jumping) poza wyspą Pentecost, zostały oddane w kwietniu 1979 roku, w Wielkiej Brytanii z mostu Clifton Suspension Bridge w Bristolu. Skoki wykonało wówczas kilku studentów.

Z chwilą, od kiedy w 1987 roku Nowozelandczyk Alan John Hackett wykonał skok z wieży Eiffla w Paryżu, bungee jumping zaczął być coraz bardziej popularny.
Ten sam Hackett w roku 1990 wykonał 380-metrowy skok z helikoptera, a w 2000 roku skoczył z najwyższego na świecie mostu wiszącego Royal Gorge RBridge (Colorado, USA) z wysokości aż 321 metrów.

Obecnie guma bungee zbudowana jest z wielu setek cienkich lateksowych gumek, a w renomowanych firmach dodatkowo wplatają taśmę alpinistyczną zapobiegającą nadmiernemu rozciągnięciu się liny. Stosuje się trzy grubości gum: cienka dla wagi skoczka od 40 do 65 kg, średnia od 65-90 kg, gruba od 90 do 120 kg.
Są cztery rodzaje uprzęży: taśma owijana wokół kostek, na korpus, na biodra oraz specjalna uprząż na kostki.
Skacząc z zastosowaniem uprzęży na nogach należy założyć uprząż asekuracyjną na biodra lub korpus.

Wypadki podczas skoków przeważnie spowodowane są nieodpowiednim zastosowaniem grubości gumy do wagi skoczka.
Kontuzje podczas skoków na bungee można podzielić na te, które pojawiają się po skoku w wyniku nieszczęśliwego wypadku sprzętowego - źle podłączona lina, czy źle obliczona jej długość, lub tragicznego wypadku, oraz te, które pojawiają się niezależnie od środków bezpieczeństwa. wiadukt de la SouleuvreTe najczęściej wiążą się z nagłym wzrostem ciśnienia wewnątrznaczyniowego w górnej części ciała podczas cofania się linki bungee.
Najczęściej zgłaszanym powikłaniem jest uszkodzenie wzroku, oraz urazy kręgosłupa szyjnego  


Ciekawostka:

 Najstarszy skoczek, który skoczył z wiaduktu de la Souleuvre miał 94 lata.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj