REKLAMY
różne kształty butelek

Rodzaj naczynia, najczęściej szklanego lub z tworzywa sztucznego, rzadziej metalowego czy ceramicznego.

Zazwyczaj ma kształt walca zamkniętego u dołu, a u góry stożkowato zwężającego się tak, że otwarty wylot butelki - szyjka - ma znacznie mniejszą średnicę, niż średnica walca.

Służy najczęściej do przechowywania różnego rodzaju płynów - napojów: wody, mleka, napojów alkoholowych itp.
Może nie jest tak romantycznie nastrojowa jak świeca, ale (podobnie jak w tamtym przypadku), właściwie całe nasze życie jest "związane" z butelką.

Poznajemy ją już w okresie niemowlęcym i jest razem z nami już do samego końca.

Trudno jednoznacznie powiedzieć, kiedy pojawiła się pierwsza butelka i w jaki sposób powstała. Wiadomo jedynie, że ozdobne szkło pojawiło się po raz pierwszy około roku 3000 p.n.e., ale dopiero półtora tysiąca lat później szklarze nauczyli się wyrabiać naczynia ze szkła. Przy tym sposoby ich produkcji w niczym nie przypominały dzisiejszych.

REKLAMY

Najczęściej, żeby powstało jakiekolwiek naczynie szklane, należało woreczek z tkaniny (o żądanym kształcie) wypełnić piaskiem i zanurzyć w roztopionym szkle - po wystygnięciu szkło przyjmowało jego kształt. Wysypywano piasek i usuwano resztki worka, otrzymując coś, co w przybliżeniu można by nazwać butelką szklaną.

tak kiedyś produkowano butelkiDo czasu aż człowiek nauczył się dmuchać szkło, butelka była rarytasem. Później w jej rozpowszechnieniu długo przeszkadzał wysoki koszt wytwarzania i słaba technologia, która do lat 60-tych XIX wieku polegała na ręcznym wydmuchiwania szkła.
Dopiero upowszechnienie odlewania butelek, które zapewniło powtarzalność wzoru i mniejsze zużycie surowca, upowszechniło użycie szklanych, a następnie jeszcze plastikowych butelek (najczęściej typu PET), których znaczenie i zastosowanie w ostatnich latach istotnie wzrosło.

Najczęściej butelki zatykane są korkiem, zapobiegającym wylewaniu się płynu z butelki podczas transportu, a także zabezpieczającym płyn przed kontaktem z powietrzem, który w większości przypadków wpływać może negatywnie na przechowywaną zawartość. Czasem zatykane są także metalowym kapslem lub zakrętką.

butelka dla niemowlaka z 1911 rokuNajstarszy polski zapisek o rozlewaniu piwa do butelek pochodzi z Lubania na Dolnym Śląsku z wieku XVII, a w tyskim browarze pierwsze wzmianki pochodzą z 1824 roku. Niestety nie zachowała się żadna butelka z tamtego okresu.

Oprócz praktycznych zastosowań, butelka znalazła również inne: przykładem niech będzie tutaj "gra w butelkę". Jej zasady są bardzo proste - kładziemy butelkę na środku jakiegoś pomieszczenia, ustawiamy się dookoła niej, następnie ktoś musi butelką zakręcić, a osoba, na której wysokości "łepek" butelki się zatrzyma, jest wytypowana do wykonania jakiegoś zadania, lub pocałowania osoby wprawiającej butelkę w ruch, lub... możliwości jest wiele, wszystko zależy od wyobraźni grających.

Niektórzy mogą wykorzystać butelkę jako groźną broń, inni z kolei mogą "nabić kogoś w butelkę", co oznacza mniej więcej tyle samo, co perfidnie i z premedytacją kogoś oszukać 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj