REKLAMY
Balon Charlesa

Statek powietrzny z grupy aerostatów (statków lżejszych od powietrza), bez napędu silnikowego.

Pierwszej udokumentowanej próby z modelem balonu wypełnionego gorącym powietrzem, dokonał 8 sierpnia 1709 nadworny kapelan portugalskiego króla Jana V - Bartholomeo Lourenço de Gusmăo.

Pierwszy balon, sporządzony z papieru i płótna, napełniony gorącym powietrzem, wypuścili 5 czerwca 1783 roku w Annonay dwaj Francuzi, bracia: Joseph Michel (1740-1810) i Étienne Jacques (1745-1799) Montgolfier.

Ich aerostat o średnicy około 12 metrów, nazwany szumnie Ad Astra (ku gwiazdom) przeleciał prawie 2500 metrów i wzniósł się na wysokość około 1,8 kilometra.


Fizyk i chemik Jacques A. C. Charles (1746-1823), pragnąc powtórzyć ten eksperyment - o którym nie miał dokładnych informacji - wypuścił 27 sierpnia 1783 roku w Paryżu balon napełniony wodorem, stając się w ten sposób bezwiednie twórcą nowego typu balonu.
Rywalizacja obu rodzajów balonów zwanych od nazwisk ich twórców montgolfierami i szarielami, trwała do końca XVIII wieku (później balony napełniane ogrzanym powietrzem wyszły z użycia).

REKLAMY

Jeszcze w tym samym, 1783 roku:

  • 19 września - Montgolfierowie wypuścili w Wersalu balon, w którego koszu znalazły się zwierzęta: kaczka, kogut i baran.
  • 15 października - fizyk Jean-François Pilâtre de Rozier został pierwszym człowiekiem na świecie, który wzniósł się nad ziemię na wysokość 1000 metrów balonem typu Montgolfier. On również został pierwszą ofiarą katastrofy powietrznej. W trakcie próby przelotu nad kanałem La Manche, balon o podwójnej powłoce wypełniony powietrzem i wodorem po 15 minutach od startu zapalił się i wybuchnął.
  • 1 grudnia - Jacques A. C. Charles wzleciał balonem wodorowym, mającym już niemal wszystkie cechy balonów nowoczesnych: jego powłoka z gumowanej tkaniny, opleciona była siatką, na której zawieszony był kosz; w powłoce znajdowała się klapa umożliwiająca wypuszczanie z niej gazu podczas lotu. Wyposażony był również w balast i barometr służący do pomiarów wysokości wzniesienia.

REKLAMY

Pod koniec 1783 roku zaczęto przeprowadzać próby balonowe w Anglii, Holandii i we Włoszech.

W 1784 roku dokonano licznych eksperymentów balonowych w Polsce.

Tak jak wiele innych zdobyczy technicznych, balon rozpoczął swoją karierę od służby wojskowej na polach bitew. Już w czerwcu 1794 roku armia Republiki Francuskiej użyła balonów obserwacyjnych na uwięzi, które ułatwiając śledzenie ruchów wojsk nieprzyjacielskich, przyczyniły się do zwycięstwa pod Fleurus.
W 1797 roku w Paryżu, nad parkiem Monceau pojawił się balon który wzleciał na wysokość 700 metrów, po czym baloniarz dokonał pierwszego w historii skoku ze spadochronem.

W sierpniu 1849 roku wojska austriackie oblegające Wenecję, próbowały zbombardować miasto z powietrza przy użyciu balonów bez załogi (takie ówczesne drony) z podwieszonymi bombami, które miały spaść po przepaleniu sznurków. Wiatr pomieszał szyki i rozpędził balony zbyt wcześnie znad oblężonego miasta.

Loty balonami to również wszelkiego rodzaju rekordy. Wielkim wydarzeniem było wzniesienie się balonem stratosferycznym na wysokość 15 781 metrów, przez szwajcarskiego fizyka Augusta Piccarda 27 maja 1931 roku.

współczeny balonDalsze wyczyny lotników balonowych miały miejsce dopiero po II wojnie światowej, która skutecznie hamowała wszelkie wyzwańcze próby.
I tak, 4 maja 1961 roku Amerykanin Malcolm D. Ross wzniósł się balonem na wysokość 34 668 metrów.
11 sierpnia 1978 roku rozpoczął się sześciodniowy przelot nad Atlantykiem ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej do Francji (5001 km). Wyczynu tego dokonali Amerykanie: Ben Amruzo, Maxie Anderson i Larrry Newman na balonie Double Eagle II.

Ostatnim wielkim wyczynem balonowym był lot dookoła Ziemi.

Dzisiejsze balony służą nadal do latania, ale przy okazji bywają - oprócz podstawowego zastosowania - swoistymi dziełami sztuki, no, w każdym razie zwracają na siebie uwagę 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj