REKLAMY
chodnik i ścieżka rowerowa

Utwardzony pas terenu, służący do poruszania się pieszych - trotuar.

Zazwyczaj stanowi fragment pobocza drogi. Najczęściej wyłożony płytami betonowymi, kamiennym brukiem, lub coraz bardziej popularną kostką betonową.

Coś w rodzaju chodnika istniało już w czasach rzymskich - w mieście Pompeje kamienne, podwyższone chodniki były zbudowane wzdłuż ulic.
Podobnie budowano w innych miejscach - na zdjęciu widać chodnik w zabytkowej części wyspy Kos.

REKLAMY

Chodniki buduje się przede wszystkim po to, żeby zapewnić bezpieczną i wygodną komunikację pieszym, oraz aby oddzielić pieszych od komunikacji kołowej na drodze. Ostatnio coraz częściej równolegle z chodnikiem budowane są ścieżki rowerowe - różnią się one od chodnika zazwyczaj kolorem wyłożenia nawierzchni - ilustracja powyżej.

chodnik na KosMożliwość korzystania z chodnika przez np. rowerzystów, czy kierujących pojazdami samochodowymi reguluje ustawa Prawa o ruchu drogowym.
I tak, w myśl tej ustawy, kierujący rowerem może z chodnika korzystać tylko w wyjątkowych okolicznościach  zobacz.

Również parkowanie samochodów na chodniku jest możliwe pod warunkiem, że na danym odcinku nie obowiązuje zakaz zatrzymania albo postoju, a (co ważne) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych nie może być mniejsza niż 1,5 metra 

Na podstawie artykułu w Wikipedii

Ciekawostka:
Chodnik nie zawsze musi być zwyczajny - może na przykład być zrobiony z bardzo trwałego szkła o grubości 2,5 cm, i przebiegać na wysokości 1430 metrów. Spacer po długiej na 60 metrów ścieżce (Walk of Faith), zbudowanej w Chinach w górach Tianmen, daje niezapomnianą możliwość podziwiania przepięknych widoków na Zhangjiajie National Forest Park. Sądząc po zdjęciach - niezapomniane wrażenia dla zwiedzających...

idzie bokiem szklanego chodnika
widać przepaść
szklany chodnik na stromej ścianie
Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj