REKLAMY
b_150_100_16777215_0_0_images_duze6_chrom.jpg

Srebrzystoszary metal przejściowy, Cr - chromium - pierwiastek chemiczny.

Chrom został odkryty w roku 1797, w laboratorium chemicznym należącym do paryskiego farmaceuty i chemika Louisa Nicolasa Vauqellina.
Ponieważ chrom na różnych stopniach utlenienia tworzy liczne związki, które mają różne barwy (np. rubin to kryształ korundu z niewielką domieszką atomów chromu), stąd nazwa wywodząca się od greckiego słowa: chroma, oznaczającego barwę.


REKLAMY

Taką właśnie nazwę - chrom - nadał pierwiastkowi znany chemik francuski Antoine François, hrabia de Fourcroy, który jako pierwszy wprowadził zasady słownictwa chemicznego.

Dzięki swoim właściwościom, chrom okazał się metalem o bardzo dużym znaczeniu dla techniki, przede wszystkim jako dodatek stopowy do stali.
Produkcję stali chromowej wprowadzono we Francji w 1877 roku, a w Niemczech w 1880 roku.

chrom o czystości powyżej 99,999%Ze względu na swoje antykorozyjne właściwości, chrom jest stosowany jako zewnętrzna warstwa pokrywająca elementy stalowe, poprawiająca ich wygląd oraz chroniąca przed korozją, ale pod warunkiem, że warstwa jest szczelna i ciągła.


Ponadto warto wiedzieć, że chrom to pierwiastek, który przyspiesza spalanie tłuszczów i hamuje wilczy apetyt, dlatego tabletki na odchudzanie z chromem cieszą się dużą popularnością.
Poza tym chrom czuwa nad poziomem cholesterolu, łagodzi bóle głowy i uspokaja.

Z punktu widzenia odżywiania najlepszym źródłem chromu są drożdże piekarskie, a także ryby i owoce morza, produkty pełnoziarniste, kolby kukurydzy, gotowana wołowina, jabłka oraz kasze.

W skorupie ziemskiej występuje głównie w postaci minerałów chromitu i krokoitu  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj