REKLAMY
ciastka

Za słodyczami ludzie przepadali już od zarania dziejów.

Początkowo był to miód, daktyle, figi i inne słodkie owoce.
Ciasta i ciasteczka znane są chyba od momentu, kiedy człowiek nauczył się wykorzystywać ogień do przygotowywania potraw.

Najpierw były częścią kultu. Starożytne ludy składały je bogom w ofierze. Używano ich też w magii.

żart z ciasteczkamiPrzez długi czas były luksusem dostępnym tylko dla najbogatszych.
W naszym kręgu cywilizacyjnym ciastka znane są już niemal od 2,5 tysiąca lat.

Pierwsze "herbatniki" jadano już w starożytnym Rzymie, 300 lat przed narodzinami Chrystusa. Były to twarde, płaskie i suche przaśne placki, znakomite do długiego przechowywania, ale tak twarde, że nie dawało się ich zgryźć bez zamaczania.

Jako że działo się to setki lat przed tym, nim do Europy dotarła kawa i herbata, Rzymianie zmiękczali swoje biskwity, zanurzając je w winie - być może stąd wzięła się dzisiejsza nazwa: "biskwit" (z angielskiego biscuit), która pochodzi w prostej linii od łacińskiego "bis coctum", co oznacza "dwakroć wypiekany".

REKLAMY

Przysmakiem Rzymian był także rodzaj papki zrobionej z mąki, wody, miodu i jajek.
Starożytni Grecy również jadali ciasta, a nawet serniki, na bazie miodu, chociaż ich smak był daleki od dzisiejszych wypieków.

torcik SacheraOd samego początku ciasta łączyły się z dobrymi rzeczami. Miały przyciągać dobry los, zapewniać dostatek, miłość, płodność. I chociaż dziś bez najmniejszego kłopotu można kupić rozmaite słodkie wypieki, ludzie wciąż chętnie pieką ciasta w domu.
Znane jest powiedzenie królowej francuskiej Marii Antoniny, która nie mając wielkiego pojęcia o realiach życia swych poddanych - gdy usłyszała, że paryżanie nie mają chleba, miała powiedzieć: "Niech jedzą ciastka".

Kiedy Europa poznała i polubiła czekoladę, w roku 1832 Franz Sacher, kucharz księcia Metternicha, opracował recepturę słynnego tortu czekoladowego, który do dzisiaj można sobie zamówić w jednej z licznych wiedeńskich kawiarenek, oczywiście z filiżanką tamtejszej kawy 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj