REKLAMY
dyktafon cyfrowy

Urządzenie z wbudowanym mikrofonem, umożliwiające nagrywanie dźwięku.

Nośnikiem dźwięku była kaseta magnetofonowa o różnym czasie nagrania i wielkości.

Obecnie jest to układ elektroniczny zapisujący w formie cyfrowej skompresowany dźwięk.

Od momentu wynalezienia, dyktafon ułatwiał życie dziennikarzom, studentom, policjantom, szpiegom i wielu innym ludziom.
Za jego wynalazcę uznaje się Edisona.


REKLAMY

dyktafon Edisona z 1910 rokuPoczątkowo był zaprojektowany jako rodzaj fonografu o nazwie edyfon (być może od nazwiska wynalazcy?). Później nazwa urządzenia została zmieniona na dyktafon - od nazwy amerykańskiej firmy która je produkowała: Dictaphone.
Pierwsze egzemplarze nie były tak poręczne i małe jak dzisiejsze, jednak mimo to cieszyły się ogromną popularnością - szczególnie w biurach, gdzie służyły do przekazywania informacji i poleceń.

dyktafon na mikrokasetęW latach 1902-1906 dr. Kurt Stille wspólnie z Guglielmo Marconim konstruują prototypy dyktafonu. Aparatura oparta na ich pomysłach była używana w późniejszych latach w rozgłośniach radiowych, do zapisu audycji słownych.
Prawdziwy rozwój dyktafonów nastąpił dopiero po II wojnie światowej, kiedy to w roku 1952 powstał pierwszy przenośny magnetofon Reporter 500 L, z wbudowanym wzmacniaczem i głośnikiem.

dyktafon na minidiscDwa lata później pojawił się pierwszy dyktafon Grundiga - Stenorette A. Ze względu na zielony kolor otrzymuje przezwisko “żabka drzewna”. Maksymalny czas nagrywania wynosił około 30 minut, przy prędkości przesuwu taśmy 6 cm/sek.

Obecnie dyktafon w zasadzie nie występuje samodzielnie - raczej jako dodatkowa funkcja przy telefonach komórkowych, faksach czy przenośnych odtwarzaczach MP3 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj