REKLAMY
zabytkowy dysk z widocznymi talerzami

Dysk twardy (Hard Disk Drive - HDD) to jeden z typów urządzeń pamięci masowej.

Do przechowywania danych wykorzystuje nośnik magnetyczny.

Jest trwałą pamięcią komputera, co oznacza, że wszystkie dane i programy zostają na nim zachowane również po wyłączeniu komputera.

Nazwa "dysk twardy" powstała w celu odróżnienia tego typu urządzeń od tzw. "dysków miękkich", czyli dyskietek (floppy disk), w których nośnik magnetyczny naniesiono na elastyczne podłoże, a nie jak w dysku twardym na sztywne.
Pierwowzorem twardego dysku była pamięć bębnowa.

Pierwszy na świecie dysk twardy o nazwie IBM 350 RAMAC został zaprezentowany przez amerykański koncern IBM 13 września 1956 roku. Skrót RAMAC oznaczał "Random Access Method of Accounting and Control" - "metodę księgowania i kontroli o dostępie swobodnym".

REKLAMY

Urządzenie ważyło tonę, a na 24 talerzach o średnicy 24 cali można było zmieścić najwyżej 5 MB danych. Dyski wchodzące w skład macierzy RAMAC-a (oznaczone jako "IBM 350 Disk Storage Unit") pokryte były tlenkiem żelaza; tym samym, z którego korzystano później na taśmach magnetofonowych - nadawało im to charakterystyczną rudawą barwę. Odczytem i zapisem danych zajmowały się dwie głowice - po jednej na każdą powierzchnię talerza. Na każdej powierzchni umiejscowionych było do 100 ścieżek. Przy szybkości wirowania wynoszącej 1200 obrotów na minutę, dysk potrafił dostarczyć użytkownikowi 8800 znaków na sekundę.

Koszt jego rocznej dzierżawy wynosił 35 tysięcy dolarów, jak nietrudno policzyć, oznaczało to 7 tysięcy dolarów za megabajt. Sam dysk warty był 1 milion dolarów. Pomimo tak wysokiej ceny urządzenie przyjęło się - dysk okazał się znacznie wydajniejszy od kart perforowanych i kilometrów papierowej taśmy.

dysk twardyPierwsze dyski twarde takie, jak dzisiaj znamy, wyprodukowała w 1980 roku firma Seagate.
Dzisiaj dysk ma średnicę 3,5 cala, waży około pół kilograma i ma pojemność sięgającą kilkuset gigabajtów i więcej. Współczesny HDD wcale nie wiruje dużo szybciej od swojego pierwowzoru - zwykle od 4200 do 10000 obrotów na minutę - wysoki transfer zapewnia dużo lepsze upakowanie danych.

Obecnie na rynku umocniła się kolejna technologia - pamięci flash 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj