REKLAMY
tkanie dywanu

Tkanina dekoracyjna przeznaczona dzisiaj najczęściej do pokrywania podłóg.

Dywan najprawdopodobniej wywodzi się z Azji Centralnej.

Na długo przed pojawieniem się pierwszych wiązanych dywanów, wykładziny podłogowe były wyrabiane z trzciny.

Wraz z rozwojem technik tkackich i pojawieniem się krosna, plemiona koczownicze nauczyły się sztuki przeplatania ze sobą miękkich włókien roślin oraz wykorzystywania wełny zwierząt, tworząc z niej coś w rodzaju filcu.

Pierwsze dywany pojawiły się między 3 a 2 tysiącleciem p.n.e., i od samego początku spełniać zaczęły w życiu Arabów ważną rolę - chroniły ich na czas wypoczynku przed gorącym piaskiem pustyni, towarzyszyły im w wydarzeniach religijnych, społecznych, politycznych i rodzinnych.
Wraz z upływem czasu pojawiło się również pragnienie doznawania wrażeń estetycznych. Kobierce stawały się bardziej kolorowe, a motywy dekoracyjne bardziej złożone i bogate. Powoli przestawały pełnić pierwotną rolę i stawały się ważnym elementem ozdobnym namiotów, pałaców i wnętrz.
O randze dywanu w życiu muzułmanów, świadczyć może wzmianka o raju wyściełanym pięknymi kobiercami, którą znaleźć można w Koranie. Modlitewnym dywanom przypisywano nadprzyrodzone właściwości.

REKLAMY

Za kolebkę tkactwa uznaje się Persję. Do dziś perskie dywany zaliczają się do najlepszych i najdroższych - były przygotowywane z wielką pieczołowitością i odznaczały się wyjątkowym bogactwem wzorów i barw. Od VII wieku n.e. perskie dywany wykonywano z wełny i jedwabiu. Wzory były symetryczne z geometrycznymi i kwiatowymi motywami; często z motywem perskiego symbolu życia – różą. Na kobiercach pojawiały się także wizerunki zwierząt i władców. Po podboju arabskim, na dywanach pojawiły się wersety koraniczne. Wzornictwo perskich dywanów bardzo zmieniło na początku XV wieku, gdy surowe, łamane formy zastąpiono motywami roślinnymi.

handel dywanamiNajstarszy dywan na świecie został znaleziony w 1949 roku, na Syberii, w górach Ałtaj, a dokładnie w dolinie Pazyryk. Przepiękny wełniany kobierzec pochodzący z V wieku p.n.e. został odkryty w grobowcu jednego z wodzów scytyjskich, zamknięty w bryle lodu. Obecnie - ten dywan o wielkości około 180 na 180 centymetrów i 36 symetrycznych węzełkach na każdy centymetr kwadratowy - znajduje się w Ermitażu w Petersburgu.

Współczesne dywany wykonuje się na nowoczesnych krosnach, najczęściej z włókien syntetycznych (głównie poliamid, polipropylen i akryl).
Lepszej jakości są dywany wełniane.
Jednak najcenniejsze są kobierce ręcznie tkane - takie właśnie są jednym z głównych źródeł dochodu Iranu, gdyż swoim pięknem, bogactwem wzorów i kolorów a także jakością wykonania, urzekają nadal miliony odbiorców na całym świecie 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj