REKLAMY
różne tabletki ecstazy

Syntetyczny analog amfetaminy i meskaliny - inaczej MDMA.

Z jednej strony wykazuje działanie stymulujące układ nerwowy (podobnie jak amfetamina), z drugiej posiada właściwości psychodeliczne.

Po raz pierwszy ecstasy otrzymano w 1912 roku w niemieckich zakładach farmaceutycznych Merck KGaA, jako jedną z wielu substancji psychoaktywnych, dlatego nie zwrócono w tym czasie na nią większej uwagi.

Jej twórcą - jako pierwszy dokonał syntezy MDMA - był nieznany niemiecki chemik Anton Kollisch.
Człowiek ten zmarł w 1916 roku, nie mając pojęcia o tym, że stał się twórcą czwartego na światowej liście narkotyku, powodującego największą ilość zgonów.

REKLAMY

Właściwie można powiedzieć, że ecstasy powstała przypadkowo, jako produkt uboczny, podczas poszukiwania leku na kontrolowanie podwyższonego krwawienia.

Niektóre źródła twierdzą, że specyfik miał służyć armii niemieckiej jako środek tłumiący apetyt u żołnierzy. Doniesienia o niezwykłych efektach ubocznych zmusiły ponoć firmę do przerwania eksperymentu - nie ma to chyba jednak wiele wspólnego z prawdą.

Prawdą natomiast jest, że już w latach 30-tych XX wieku zwrócono na ecstasy uwagę ze względu na jej działanie imitujące wzrost adrenaliny w organizmie. Na początku lat pięćdziesiątych, armia amerykańska poszukując nowych broni chemicznych prowadziła tajne badania m.in. właśnie nad MDMA. Eksperymenty te często opisywane są jako poszukiwanie serum prawdy i były prowadzone na zwierzętach.

Pierwsze testy na ludziach przeprowadził w 1959 roku Wolfgang Fruhstorfer, podczas badań nad nowym środkiem pobudzającym.

Podobno w 1960 roku, w jednym z magazynów naukowych pojawiła się pierwsza oficjalna receptura ecstasy, napisana w języku polskim.

Alexander ShulginZa ojca chrzestnego narkotyku, jest uznawany farmakolog Alexander Shulgin. To on w roku 1976 zsyntetyzował narkotyk, żeby potem wypróbować go na sobie. Entuzjazm naukowca wywołany tym doświadczeniem spowodował wielkie zainteresowanie środkiem.

Środek ten w latach 70-tych znalazł zastosowanie w psychoterapii (szczególnie w USA). Związane było to z jego właściwościami wyzwalającymi empatię (zdolność wczuwania się w sytuację innych ludzi) - sprzyjającymi okazywaniu emocji i przełamywaniu psychicznych bloków.

Później ecstasy wycofano, mimo protestów psychologów przeświadczonych o jego właściwościach terapeutycznych. Było już jednak za późno - pod koniec lat 80-tych XX wieku MDMA było już tak rozpowszechnione we wszystkich subkulturach, że zostało wpisane na listę nielegalnych substancji.

REKLAMY

Najczęściej spotykanymi postaciami nielegalnej sprzedaży ecstasy są tabletki i kapsułki.
Różnokolorowe i o różnych kształtach tabletki, wyróżniają się wytłoczonymi wizerunkami i znakami (np. ptak, kot, sierp i młot, itp.) lub napisami. Mogą one zawierać również pewne ilości innych narkotyków, najczęściej amfetaminy.
Dawka ecstasy, wynosząca zazwyczaj od 75 do 200 mg i zażywana doustnie - zaczyna działać po około 40 minutach. Po następnych 30 minutach następuje nasilenie działania, czemu towarzyszy uczucie silnej euforii.
Po około 4 - 6 godzin od momentu zażycia jej działanie ustępuje i pojawia się zmęczenie, zawroty głowy i ogólne osłabienie organizmu 

Więcej przeczytasz na stronie: http://hyperreal.info/prawda_o_ecstasy#axzz1DqFLH3EL

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj