REKLAMY
frezarka

Maszyna skrawająca za pomocą obracającego się narzędzia, zwanego frezem, służąca do obróbki (frezowania) płaszczyzn, rowków, wgłębień oraz powierzchni krzywoliniowych.

Poza ruchem obrotowym freza, w zależności od konstrukcji frezarki, narzędzie lub obrabiany przedmiot, a w niektórych frezarkach i narzędzie i obrabiany przedmiot, mogą przesuwać się względem siebie w kierunkach poziomym, pionowym, pod pewnym kątem, albo we wszystkich kierunkach jednocześnie.

REKLAMY

Frezarka należy do najmłodszych (ale i najbardziej skomplikowanych) obrabiarek skrawających. Pierwszą frezarkę zbudował w 1818 roku amerykański inżynier Eli Whitney. Poza ruchem obrotowym freza, obrabiarka ta miała samoczynny przesuw stołu, na którym mocowane były obrabiane przedmioty.


frezarkaW 1862 roku, Amerykanin J. Brown skonstruował i uruchomił produkcję pierwszych frezarek uniwersalnych pozwalających na dowolne przesuwanie się narzędzia względem przedmiotu, a więc zapewniających obróbkę skomplikowanych przedmiotów.
W tym samym czasie powstają frezarko-kopiarki pozwalające na obróbkę przedmiotu według przestrzennego wzorca (kopiowanie), początkowo z mechanicznymi urządzeniami kopiującymi i ręcznym posuwem, a na początku XX wieku z serwomotorami.


W 1953 roku w USA pojawiła się pierwsza frezarka - automat, sterowana elektronicznie.
W roku 1958 zastosowano do sterowania frezarki program zarejestrowany na taśmie magnetycznej 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj