REKLAMY
praprzodek gitary

Instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy (z włoskiego - chitarra).

Prawdopodobnie przodkiem gitary był instrument o nazwie cithara, używany w starożytnych Indiach i Azji Środkowej już pięć tysięcy lat temu. W starożytnym sanskrycie słowo tar oznaczało strunę.

Instrumenty podobne do gitary pojawiają się w starożytnych rzeźbach i figurkach z Suzy w Iranie. Słowem qitara Arabowie nazywają różnego rodzaju lutnie - poprzedników dzisiejszych gitar, które to Arabowie sprowadzili na Półwysep Iberyjski prawie tysiąc lat temu.


REKLAMY

gitara z XVII wiekuZa ojczyznę współczesnej gitary uważana jest Hiszpania, w roku 1265 wspomina o niej Juan Gil Zamora w swojej "Ars Musica".
W okresie odrodzenia i baroku gitara była znacznie mniejsza niż dzisiaj i z tej przyczyny jej dźwięk był dużo cichszy. W tamtych czasach gitara miała zazwyczaj pięć strun, wykonanych z preparowanych zwierzęcych jelit, czasem nawet zakładano tylko cztery.
Szóstą strunę dodano dopiero pod koniec XVIII wieku. Od tej pory, dzięki wielkim wirtuozom, gitara pojawiła się w salach koncertowych Europy.

gitara angielskaPrawdziwą rewolucję przeszedł instrument za sprawą Antonia Torresa (1817-1892). Ten hiszpański lutnik był tym dla gitary, kim był Stradivarius dla skrzypiec. Powiększył płytę rezonansową, wzmacniając wewnątrz pudło rezonansowe, i zmniejszył wagę instrumentu.

Nowe możliwości gitary wspaniale wykorzystali markiz Segovia, Joaquin Rodrigo (kompozytor Concierto de Aranjuez) i Narciso Yepes, uważani za największych mistrzów gitary klasycznej w XX wieku.dziwna gitara

Jednak światową muzykę rozrywkową zdominowała w ostatnim półwieczu XX wieku gitara elektryczna. Za jej twórcę uważa się George'a Beauchampa (1931 rok). Osiemnaście lat później Leo Fender stworzył gitarę bez pudła rezonansowego. To dzięki nim mógł narodzić się rock and roll.
Współcześnie w gitarze używane są najczęściej struny nylonowe i stalowe 

najdroższa gitara StratocasterCiekawostki:
Najdroższą gitarą na świecie jest Stratocaster, która została kupiona podczas aukcji charytatywnej w 2005 roku w Katarze za 2,7 miliona dolarów. Znajdują się na niej autografy kilkunastu największych gwiazd rocka, takich jak Mick Jagger, Keith Richards, Eric Clapton, Paul McCartney i wielu innych. Pieniądze zasiliły konto organizacji pomagającej ofiarom tsunami.
Także na aukcji charytatywnej sprzedano gitarę Erica Claptona (za 792 tysiące dolarów) i jest to prawdopodobnie najwyższa cena, jaka dano za gitarę klasyczną.
W 2009 roku, na rynku we Wrocławiu 6346 muzyków zagrało przebój Jimiego Hendriksa "Hej Joe" - w ten sposób pobito wcześniejszy rekord Guinnessa.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj