REKLAMY
garota

Broń wykorzystywana od czasów starożytności do szybkiego duszenia ofiar.

Inne nazwy: hiszpańska garrote, francuska garrotte, śruba dusząca, garota hiszpańska, garota katalońska.
Zazwyczaj jest to kawałek dość cienkiego, lecz wytrzymałego materiału, do uchwycenia oburącz i zaciskania na szyi ofiary - może to być nawet zwykły szalik, czy przewód elektryczny.
Spotyka się dwa rodzaje garoty - tnąca, wykonana z metalowego, elastycznego drutu (np, struny fortepianowej), uważana za najskuteczniejszą, śmiertelnie niebezpieczną broń. garotaW wyniku jej działania zwykle dochodzi do poderżnięcia gardła, oraz miażdżąca, wykonana z grubej liny - stosowana do skręcania karku, bo uduszenie za jej pomocą jest trudniejsze.


REKLAMY

Dzisiaj garota jest rzadko używana, ale jeszcze w XIX wieku budziła grozę, czego dowodem jest fakt, iż policja w wielu krajach nosiła wówczas specjalne kołnierze, uniemożliwiające uduszenie.

Tym samym terminem określa się urządzenie do przeprowadzania publicznych egzekucji używane od XIX wieku, do lat 70-tych XX wieku w Hiszpanii i Portugalii. Zasada działania była podobna do opisanej wyżej garoty i szubienicy. Skazany siedział na krześle, podczas gdy pętla powoli, w wyniku kręcenia korby zaciskała mu się na szyi.
Tak zginął w 1533 roku władca państwa Inków - Atahualpa: "Ustawiono go tyłem do słupa, przeciągnięto sznur wokół pala i jego szyi, zakręcono na kiju i dokręcano kij, który stopniowo zaciskał sznur wokół jego szyi".

wykonanie wyroku przy pomocy garotyNowocześniejszą formą garoty była konstrukcja z żelazną obejmą zakładaną na szyję, stosowana w Hiszpanii i Portugalii od czasów średniowiecza aż po lata siedemdziesiąte XX wieku. Ten rodzaj maszyny śmierci stosowany był jeszcze oprócz Hiszpanii i Portugalii, w koloniach, w krajach Ameryki Południowej, na Kubie i Filipinach. Działała na tej samej zasadzie, ale umożliwiała szybsze wykonanie wyroku. Skazańca sadzano na krześle lub na specjalnie wbudowanej ławeczce przy słupie, gdzie zamocowana była żelazna obręcz zakładana na szyję. Przez słup, na wysokości obręczy przechodziła śruba dociskowa osadzona w nagwintowanym gnieździe, zakończona od strony skazańca guzem, który dla zadania dodatkowego bólu mógł być zakończony kolcem, a z drugiej dwuręcznym pokrętłem w kształcie litery T. garota z dodatkowym guzemDokręcanie śruby powodowało wbijanie się guza w kark skazanego i dociskanie jego szyi do obręczy, jednocześnie dusząc i przerywając rdzeń kręgowy.

Ostatniej publicznej egzekucji z użyciem garoty dokonano w Barcelonie w maju 1897 roku, ale ostatni wyrok śmierci za jej pomocą wykonano w Hiszpanii w 1974 roku.

Ciekawostka:
 Garota była przedmiotem codziennego użytku już w XV-wiecznych Włoszech, ale wykorzystywano ją w kuchni do krojenia arbuzów.

Więcej znajdziesz na stronie: https://histmag.org/Okrutne-maszyny-narzedzia-tortur-10318

Zobacz film o garocie:

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj