REKLAMY
dom z garażem

Obiekt budowlany występujący samodzielnie lub część innego obiektu, przeznaczony do przechowywania samochodu.

Słowo garaż zostało wprowadzone w języku angielskim w 1902 roku i pochodzi od francuskiego słowa garer, co oznacza parkowanie.
Prawdopodobnie najstarszy istniejący garaż, postawiony specjalnie jako pomieszczenie na samochody, został zbudowany w Wielkiej Brytanii w roku 1898. Miejscowy lekarz i pionier motoryzacji dr. W.W. Barratt, był właścicielem tego pierwszego motor home lub garażu. Barratt specjalnie zaprojektował go dla swojego domu - garaż był połączony z domem Baretta korytarzem, i wyposażony w kanały naprawcze oraz myjnię dla jego dwu samochodów: daimlera 1898 i knitleya victoria 1898.


REKLAMY

garaż wolnostojącyPomysł szybko znalazł naśladowców - już w grudniu 1899 roku przedsiębiorstwo F. Jackson & Co. z Soho Bazaar przy Oxford Street budowało drewniane garaże na zamówienie klientów. Początkowo były one oddzielone od domu jak tradycyjne stajnie.

Pierwszy dom z wewnętrznymi garażami został zbudowany w 1909 roku przez Franka Lloyda Wrighta dla Fredericka G. Robiego, w Chicago.
Budowniczowie szybko sobie uświadomili, że garaż podnosi cenę nieruchomości.

Okazało się, że trzymanie samochodu w garażu utrudnia ewentualne próby jego kradzieży, lub jego elementów i wyposażenia, oraz stanowi zabezpieczenie przed aktami wandalizmu i warunkami atmosferycznymi.

jeden z pierwszych garaży wielopoziomowychDzisiaj budowane są garaże jedno- lub wielostanowiskowe. Ze względu na liczbę poziomów parkowania, wyróżnia się garaże jedno- lub wielopoziomowe.

Pierwszy garaż wielopoziomowy otworzono w 1901 roku w Londynie. Miał siedem poziomów i wyposażony był w elektryczną windę, zdolną wynieść trzytonową ciężarówkę na najwyższe piętro. Miał prawie 1800m2 i uchodził wówczas za największy garaż na świecie  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj