REKLAMY
hamaki

Nie wiadomo, kto i kiedy wymyślił hamak.

Ten rodzaj wiszącego łóżka zrobionego z materiału lub sznurków, zawieszonego między dwiema podporami, pojawił się niezależnie od siebie w różnych miejscach Ziemi i w różnym czasie.

Mówi się, że pierwsi byli Australijczycy już około 450 roku. p.n.e.; być może palma pierwszeństwa należy się Ameryce Łacińskiej (z rejonem dzisiejszego Meksyku), albo jest to zasługa mieszkańców Wyspach Karaibskich.

REKLAMY

Trudno powiedzieć kto, na pewno jednak wiadomo, że ze względu na tropikalny klimat w którym żyli jego wynalazcy, siatkowa konstrukcja pozwalała na swobodny przepływ powietrza (jednym słowem: naturalna klimatyzacja), a także ratowała przed bliskimi spotkaniami z jadowitymi wężami i gadami przeróżnych gatunków. Sama nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa "hamac(a)", o korzeniach w języku Arawakan, które oznacza sieć na ryby.

wygodny hamakTak czy inaczej, to Australijczycy wypromowali hamak jako idealny środek wypoczynku podczas podróży, i udowodnili, że hamak jest lepszym rozwiązaniem, niż tradycyjny i oklepany namiot.

Do Europy hamaki trafiły dzięki wyprawom Krzysztofa Kolumba. To jemu i jego ludziom, Indianie pokazali ten wspaniały wynalazek i nauczyli "sztuki relaksu" już w roku 1492.
Ten najstarszy mebel świata zdobył sobie szybko popularność i aprobatę. Na okrętach brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej wprowadzono hamak w 1597 roku, za zgodą admiralicji 


Zobacz film o hamakach:

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj