REKLAMY
usytuowanie kanału na mapie

Kanał wodny żeglugi morskiej w Grecji, łączący Morze Egejskie z Morzem Jońskim.

Kanał ten przecina Przesmyk Koryncki, oddzielając tym samym półwysep Peloponez od głównej części Grecji, czyniąc go faktycznie wyspą.
Ten szeroki zaledwie na niecałe 25 metrów przesmyk, od niepamiętnych czasów był miejscem skracania drogi morskiej, np. z Aten do Italii.

Pierwsze plany przekopania (a mówiąc dokładniej wykucia w skalistym podłożu) kanału w tym miejscu, sięgają VI w. p.n.e., a przypisuje się je Perianderowi - jednemu z siedmiu mędrców starożytnej Grecji, drugiemu tyranowi Koryntu w latach 627 - 585 p.n.e. diolkosJuż wtedy przeciągano statki po lądzie (w miejscu przyszłego kanału) za pomocą utwardzonego pasa ziemi, podobnego do rzymskiej drogi, zwanego "diolkos".


REKLAMY

W roku 67 n.e. cesarz Neron postanowił zbudować w tym miejscu kanał i ponoć sam zainaugurował budowę pierwszym wbiciem łopaty i wyniesieniem pierwszego kosza ziemi. Do katorżniczej pracy zagoniono 6000 niewolników z rzymskiej kolonii Judei...
Rok później, po śmierci Nerona w 68 roku n.e. jego następca Galba zarzucił jednak projekt, który wydał mu się zbyt kosztowny.

statek w kanalePomysł przekopania kanału przetrwał aż... 18 wieków i dopiero w XIX wieku zgodnie z planem Nerona (a raczej jego ludzi) doczekał się realizacji. W latach 1881-1893 przekopano - a raczej wykuto - istniejący do dziś, długi na prawie 6,5 kilometra Kanał Koryncki.

Nie obyło się bez trudności: początkowo budowy podjęło się międzynarodowe przedsiębiorstwo, jednak nie podołało zadaniu, dopiero w roku w 1893 ukończyła ją grecka firma, należąca do Andreasa Sygrosa.

Kanał skrócił drogę morską ze wschodniej Grecji do Italii o 200 mil morskich.
Rocznie pokonuje go około 11 tysięcy statków  

Na podstawie artykułu z Wikipedii.

Zobacz jak wielki statek przeciska się przez kanał:

 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj