REKLAMY
b_150_100_16777215_0_0_images_duze5_konopie.jpg

Rodzaj roślin należący do rodziny konopiowatych.

Konopie jak żadne inne rośliny, mogą rosnąć praktycznie wszędzie, na glebach mało zasobnych w wodę oraz składniki mineralne, nie wymagają środków ochrony roślin, oraz jakiegoś specjalnego nawożenia.
Konopie same zagłuszają chwasty i hamują ich rozwój, odstraszają szkodniki (np. stonkę ziemniaczaną) i hamują rozwój nicieni glebowych.

Trzy rodzaje użytecznego surowca pochodzącego z konopi: włókno, łyko i nasiona, dają ogromną liczbę zastosowań praktycznych. Są znane i wykorzystywane przez człowieka od niepamiętnych czasów. 

Łodygi konopi składają się w 20% z włókna. Jest to najmocniejsze na świecie włókno pochodzenia naturalnego, cenione ze względu na swą wytrzymałość i długowieczność, stosowane jako składnik tkanin, sznurków i papieru. Dzięki temu, że włókna mają wysoką odporność na procesy gnilne sprawia, że są wyjątkowo przydatne do wyrobu przedmiotów narażonych na rozkład biologiczny w warunkach większej wilgotności (węże pożarnicze, sieci, dratwa szewska, nici chirurgiczne, papier filtracyjny, np. na saszetki do porcjowania herbaty).


REKLAMY

Konopne łyko jest jednym z najbogatszych źródeł celulozy.

Z surowej słomy konopnej w wyniku mechanicznego przerobu (dekortykacji) uzyskuje się włókno zieleńcowe użytkowane jako surowiec papierniczy, wypełniacz do kabli, do wyrobów tapicerskich, mat i jako materiał izolacyjny. Paździerze mogą być wykorzystane do wyrobu płyt budowlanych, jako podłoże w uprawach szklarniowych i jako ściółka.

Orzeszki konopne (czyli owoce) posiadają 8 niezbędnych w diecie człowieka aminokwasów. Całe ziarno w 20% składa się z lekkostrawnego białka, które jest wysoko przyswajalnym białkiem globulinowym i - podobnie jak nasiona słonecznika, jest smaczną przekąską.


Olej z orzeszków ma właściwości podobne do oleju lnianego i może mieć podobne zastosowanie (olej oświetleniowy, farba drukarska, pokost, surowiec w produkcji mydła, detergentów czy kosmetyków). Poza tym olej konopny w 70% składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki tak wysokiemu wskaźnikowi plasuje się w ścisłej czołówce olejów roślinnych. Wspomniane kwasy są, szczególnie dziś, bardzo istotnym składnikiem pokarmowym, gdyż zwalczają cholesterol.
Na bazie oleju otrzymuje się również środki smarujące, kosmetyki, wyroby piekarnicze.

konopie indyjskieMieszanka oleju z konopi i 15% metanolu to zamiennik dla oleju napędowego w silnikach diesla. Jego spalanie produkuje o 70% mniej sadzy niż w przypadku oleju z ropy naftowej, a przy tym nie wprowadza do biosfery szkodliwych substancji z zewnątrz.

Jedną z odmian konopi są tzw. konopie indyjskie (Cannabis indica Lam.) - gatunek rośliny który pierwotnie występował w okolicach gór Hindukusz. Ten gatunek znajduje zastosowanie jako używka czy narkotyk (np. marihuana), lub lek (zmniejsza bóle podczas przewlekłych chorób), z powodu występowania zwiększonej ilości THC w porównaniu z innymi gatunkami konopi  

 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj