REKLAMY
b_150_100_16777215_0_0_images_duze8_kombajn.jpg

Kombajn zbożowy - maszyna rolnicza, kombajn rolniczy przeznaczony głównie do zbioru zbóż.

Pierwszym, który wpadł na pomysł maszyny będącej pierwowzorem kombajnu, był Szkot Patrick Bell. Już w roku 1826 zaprojektował maszynę do zbioru upraw, w której zastosowano zasadę nożyc do cięcia roślin.
Swojego projektu nie opatentował.

REKLAMY

Niespełna dziesięć lat później, w roku 1835 powstała pierwsza maszyna, która zbierała, młóciła i przesiewała ziarno. Ten pierwszy kombajn został zbudowany w Stanach Zjednoczonych - jego konstruktorem był Hiram Moore. Maszyna była długa na ponad 5 metrów i na prawie pięć metrów szeroka!
Jej ciężar był tak duży, że do sprawnego poruszania się po polach używano w zaprzęgu nawet do 20 koni lub mułów!

muły ciągnące kombajn - 1912 rokEksperymenty z samobieżnymi wersjami parowymi rozpoczęły się już w latach osiemdziesiątych XIX wieku.
Kolejnym przełomowym wynalazkiem był ciągnik benzynowy z biegami do przodu i do tyłu, który w 1892 roku skonstruował Amerykanin John Froelich.
Jeszcze przed I wojną światową, w 1911 roku, amerykańska firma Holt Manufacturing Company wyprodukowała samobieżny kombajn zbożowy. Takie kombajny samobieżne z silnikami spalinowymi, stały się popularne w latach dwudziestych XX wieku.

Niestety Wielki Kryzys, a potem II wojna światowa sprawiły, że kombajny samobieżne i takie, które były ciągnione przez traktory, stały się powszechne dopiero po zakończeniu wojny.

kombajnDzisiejsze nowoczesne kombajny to naszpikowane elektroniką prawdziwe jeżdżące fabryki. Kombajn New Holland CR10.90 jest w stanie zebrać w godzinę 135 ton zboża (rekord Guinessa). Napędza go silnik o mocy 700 koni mechanicznych. Kombajn zapewnia rolnikowi komfort niemal jak w rolls-roysie i tyle też kosztuje. Jest wyposażony między innymi w oświetlenie ksenonowe, światła dalekosiężne LED, 3 kamery podglądu, funkcje sterowania torem jazdy, zdalną regulację obrotów rotora, mapowanie pól, system telematyczny, program pomiaru wilgotności ziarna i prowadzenie satelitarne.

W Polsce pierwsze egzemplarze kombajnów zbożowych - Bizon pojawiły się na polach w 1969 roku. Powstało wówczas pięć sztuk prototypowych Bizona, oraz model kombajnu KZS-5, czyli znany już dziś Bizon-Super.

Ciekawostka:
 Największy i najwydajniejszy kombajn zbożowy na świecie, to LEXION 8900 TERRA TRAC. Koszt takiej maszyny, to 2 659 000 zł. W ciągu ośmiu godzin potrafi wymłócić grubo ponad 500 ton ziarna pszenicy ozimej.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj