REKLAMY
komiks z 1865 roku

Rysunkowa historyjka obrazkowa; z angielskiego comic strip od comic - komiczny + strip - pasek.

Zwykle o charakterze humorystycznym, przygodowym lub sensacyjnym oraz (zazwyczaj) niewielkich wartościach artystycznych, zamieszczana w czasopismach, wydawana w osobnych broszurach, lub wyświetlana w telewizji.

REKLAMY

Już ponad trzy tysiące lat temu, starożytni Egipcjanie ryli na ścianach grobowców w Achetaton (obecnie el-Amarna) obrazkowe historie z życia, opatrzone komentarzami, które można uznać za protoplastę komiksu.

strona z komiksu: Max und MoritzHistoria komiksu który znamy dzisiaj, sięga XIX wieku, kiedy to w 1865 roku w Niemczech powstała pierwsza książeczka, w której dominowały ilustracje. Nazywała się "Max und Moritz. Eine Bubengeschichte In Sieben Streichen".

Jednak za ojca komiksów uważa się Richarda F. Outcaulta - twórcę "Hoggan's Alley", wydawanego w latach 1894 - 1896 na łamach New York World. Richard F. OutcaultTen sam autor przeniósł swojego głównego bohatera do komiksu "The Yellow Kid", wydawanego od 1896 roku w New York Journal. Ten komiks jako pierwszy został zaopatrzony w tzw. dymki, czyli krótkie wypowiedzi przypisane poszczególnym bohaterom.

Początkowo komiksy miały formę stripów, czyli krótkich pasków w niedzielnych gazetach. Pierwszym komiksem w formie książki był "Funnies on Parade" z 1933 roku.

Pierwszy polski komiks: "Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia" - powstał dopiero w 1919 roku i był drukowany na łamach satyrycznego tygodnika Szczurek 


Ciekawostka:

komiks Action Comics nr 1 Za rekordową kwotę 3,2 miliona dolarów został sprzedany egzemplarz komiksu "Action Comics" numer 1 z roku 1938, w którym po raz pierwszy pojawił się Superman. Na licytację w serwisie eBay wystawił go Darren Adams, a zakupił internetowy serwis aukcyjny ComicConnect.  W chwili wydania, komiks kosztował 10 centów! Na tak wysoką cenę jaką egzemplarz osiągnął podczas aukcji, wpłynął stan zachowania (idealnie białe kartki), unikalność egzemplarza, oraz wartość przypisana mu przez odbiorców.

Testy z BRD | Znaki drogowe | BRD 24 | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań