REKLAMY
komiks z 1865 roku

Rysunkowa historyjka obrazkowa; z angielskiego comic strip od comic - komiczny + strip - pasek.

Zwykle o charakterze humorystycznym, przygodowym lub sensacyjnym oraz (zazwyczaj) niewielkich wartościach artystycznych, zamieszczana w czasopismach, wydawana w osobnych broszurach, lub wyświetlana w telewizji.

REKLAMY

Już ponad trzy tysiące lat temu, starożytni Egipcjanie ryli na ścianach grobowców w Achetaton (obecnie el-Amarna) obrazkowe historie z życia, opatrzone komentarzami, które można uznać za protoplastę komiksu.

strona z komiksu: Max und MoritzHistoria komiksu który znamy dzisiaj, sięga XIX wieku, kiedy to w 1865 roku w Niemczech powstała pierwsza książeczka, w której dominowały ilustracje. Nazywała się "Max und Moritz. Eine Bubengeschichte In Sieben Streichen".

Jednak za ojca komiksów uważa się Richarda F. Outcaulta - twórcę "Hoggan's Alley", wydawanego w latach 1894 - 1896 na łamach New York World. Richard F. OutcaultTen sam autor przeniósł swojego głównego bohatera do komiksu "The Yellow Kid", wydawanego od 1896 roku w New York Journal. Ten komiks jako pierwszy został zaopatrzony w tzw. dymki, czyli krótkie wypowiedzi przypisane poszczególnym bohaterom.

Początkowo komiksy miały formę stripów, czyli krótkich pasków w niedzielnych gazetach. Pierwszym komiksem w formie książki był "Funnies on Parade" z 1933 roku.

Pierwszy polski komiks: "Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia" - powstał dopiero w 1919 roku i był drukowany na łamach satyrycznego tygodnika Szczurek 


Ciekawostka:

komiks Action Comics nr 1 Za rekordową kwotę 3,2 miliona dolarów został sprzedany egzemplarz komiksu "Action Comics" numer 1 z roku 1938, w którym po raz pierwszy pojawił się Superman. Na licytację w serwisie eBay wystawił go Darren Adams, a zakupił internetowy serwis aukcyjny ComicConnect.  W chwili wydania, komiks kosztował 10 centów! Na tak wysoką cenę jaką egzemplarz osiągnął podczas aukcji, wpłynął stan zachowania (idealnie białe kartki), unikalność egzemplarza, oraz wartość przypisana mu przez odbiorców.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj