REKLAMY
korektor i jego użycie

Inaczej - "ciekły papier" występujący w postaci pióra, płynu w opakowaniu z pędzelkiem, lub w postaci tzw. paska.

Jest używany w celu ukrycia błędów piśmienniczych na papierze.

Wynalazła go, a jakże - kobieta,  amerykańska sekretarka Bette Nesmith Graham. Tak naprawdę ani jej było w głowie cokolwiek wynajdywać, chciała zostać artystką, ale życie zmusiło ją do podjęcia pracy w biurze.

Po rozwodzie została z małym dzieckiem i musiała sama zacząć zarabiać. Zatrudniła się więc jako sekretarka w Texas Bank & Trust. Pisanie na maszynie do pisania nie było chyba jej ulubionym zajęciem, bo wciąż popełniała "literówki" i musiała na nowo przepisywać dokumenty. I wtedy właśnie pomyślała sobie, że skoro malarze zamalowują swoje pomyłki na obrazach, to dlaczego ona nie może tego zrobić podobnie na papierze?

REKLAMY

Wymieszała zwykłą farbę z zagęszczaczem, i w ten sposób, w roku 1951 stworzyła pierwszy biurowy korektor.
Bette Nesmith GrahamW trakcie kolejnych pięciu lat jej "cudowny płyn" powoli zdobywał sobie popularność wśród jej współpracowniczek.
Od roku 1956 (używając do produkcji domowego miksera), zaczęła przynosić do firmy małe buteleczki z napisem "Mistake Out", i wkrótce zaczęła zaopatrywać w korektor pracownice biurowe w całym budynku.

Swoim wynalazkiem starała się zainteresować firmę IBM, jednak bez powodzenia.
Postanowiła sama zająć się dystrybucją, ale początkowo sprzedaż korektora nie przynosiła oczekiwanych zysków. Odpowiednia reklama zrobiła jednak swoje - od 1960 roku jej działalność zaczęła przynosić dochody, pierwszy poważny sukces odniosła w roku 1967 - wówczas sprzedaż korektora przyniosła obrót rzędu miliona dolarów.
Rok później jej firma zatrudniała 19 pracowników i miała automatyczną linię produkcyjną - w tym roku Bette Nesmith Graham sprzedała milion buteleczek. Po sprzedaży wynalazku konsorcjum Gilette w roku 1979, jej zyski wyniosły 47,5 miliona dolarów. Do roku 2000 do tej sumy dochodziła jeszcze prowizja od każdej sprzedanej buteleczki.

Dzisiaj, w dobie wydruków komputerowych, korektor nie jest już tak popularny jak kiedyś, nadaj jednak znajduje zastosowanie w biurach i szkole 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj