REKLAMY

różnokolorowe kredkiKredka - laseczka z masy złożonej z kredy lub gipsu, z domieszką kleju i barwnika, służąca do pisania i malowania - ołówek z kolorowym grafitem.

Pierwsze kredki dziecięce, wyprodukowane przez amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące artykuły piśmienne i biurowe dla dzieci, można było kupić w 1903 roku.


REKLAMY

Nazywały się Crayola i było ich w pudełku osiem (czarna, brązowa, niebieska, czerwona, fioletowa, pomarańczowa, żółta i zielona).

Wyprodukowali je Edwin Binney i C. Harold Smith. Nazwę wymyśliła Alice, żona Edwina - stworzyła ją z połączenia francuskich słów oznaczających materiał z którego powstały: węgiel drzewny i olej.
Pierwsze kredki były produkowane ze sproszkowanych pigmentów i oleju, lub wosku.
kredki Crayola na znaczku pocztowymW 1957 roku pojawiło się 40 nowych kolorów. Obecnie jest ich ponad 120.

Kredki można podzielić na ołówkowe (w których kolorowany węgiel drzewny znajduje się wewnątrz drewnianej oprawki), pastelowe i świecowe 


Ciekawostka:

Wśród dostępnych kolorów występuje też kredka biała. Słynne cykle rysunków białą kredką tworzył Artur Grottger. Dodatkowo, biała kredka może służyć do rozjaśnienia ciemniejszych kolorów lub nadania cienia na tworzonym rysunku.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj